Co to jest uszkodzenie nerwu wzrokowego?

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Co to jest uszkodzenie nerwu wzrokowego?

Co to jest uszkodzenie nerwu wzrokowego?

Uszkodzenie nerwu wzrokowego jest stanem, który może mieć poważny wpływ na widzenie. Nerw wzrokowy zawiera miliony maleńkich włókien nerwowych, które przenoszą informacje z siatkówki do mózgu. Kiedy nerw wzrokowy ulega uszkodzeniu, informacje wizualne nie są w pełni przekazywane, przez co mózg nie otrzymuje pełnego obrazu. W rezultacie wzrok staje się zauważalnie zamazany.

Centralny Układ Nerwowy

Centralny układ nerwowy (OUN) to masa włókien nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym. Sygnały ze wszystkich części ciała są przekazywane przez ten układ do mózgu, gdzie mogą być interpretowane. Nerw wzrokowy jest uważany za część ośrodkowego układu nerwowego. Podobnie jak komórki rdzeniowe OUN, komórki nerwu wzrokowego pokryte są mieliną, która pomaga je chronić.

Co powoduje uszkodzenie nerwu wzrokowego?

Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być spowodowane przez choroby oczu, takie jak jaskra, słaby przepływ krwi (niedokrwienna neuropatia wzrokowa), wstrząs lub uraz, toksyny, takie jak ołów lub tlenek węgla, promieniowanie lub choroby ośrodkowego układu nerwowego.

Rodzaje uszkodzeń nerwu wzrokowego

Nerw wzrokowy może zostać uszkodzony na różne sposoby, z których każdy może mieć negatywny wpływ na widzenie.

  • Ciśnienie w gałce ocznej może prowadzić do jaskry, w której zaburzone jest widzenie peryferyjne.
  • Zapalenie może wystąpić w nerwie wzrokowym z różnych powodów, w tym z powodu zaburzeń autoimmunologicznych, infekcji, pasożytów, alergii, cukrzycy, toksyn lub po prostu słabego krążenia. Stan zapalny może prowadzić do zapalenia nerwu wzrokowego, w którym uszkodzeniu ulega ochronna powłoka mielinowa.
  • Uszkodzenie nerwu wzrokowego może być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, w tym zespołem Lebera, który zwykle występuje u młodych mężczyzn.
  • Mutacje genetyczne mogą również powodować pigmentozę siatkówki.
  • Niektóre leki mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego, w tym powszechnie stosowane leki, takie jak środki antykoncepcyjne, a także leki na choroby serca i cukrzycę.
  • Tytoń i alkohol są zbyt powszechne toksyny, które mogą powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego.
  • Nawet zbyt duża ilość witaminy A może powodować obrzęk. Niedobory niektórych witamin, zwłaszcza kwasu foliowego i witaminy B12, i spowodować żywieniową neuropatię wzrokową, która wpływa na wizję.
  • Guzy, które wywierają nacisk na nerw wzrokowy, mogą powodować uciskową neuropatię nerwu wzrokowego.

Leczenie uszkodzenia nerwu wzrokowego

Wszelkie nieoczekiwane problemy z widzeniem powinny być jak najszybciej zbadane przez optyka. Uszkodzenie nerwu wzrokowego zwykle prowadzi do pogorszenia wzroku, jeśli nie jest leczone.