Coś w twoim oku

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Coś w twoim oku

Coś w twoim oku

To nigdy nie jest zaplanowane. Możesz nakładać makijaż, pracować w ogrodzie lub po prostu załatwiać sprawy w wietrzny dzień, ale nagle coś wpada Ci do oka i boli. Co robić?

Małe ciała obce

Po pierwsze i najważniejsze - NIE SZORUJ OKA!!! To może porysować rogówkę i znacznie pogorszyć sytuację.

  • Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem.

W dobrze oświetlonym miejscu, spójrz w lustro i spróbuj znaleźć obiekt w oku.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, wyjmij je przed próbą usunięcia przedmiotu lub przepłukania oka.

Spróbuj mrugnąć i pozwolić, aby naturalne łzawienie wypłukało obiekt.

Jeśli obiekt znajduje się na kolorowej części oka lub pod górną powieką, możesz spróbować delikatnie wypłukać go czystą chłodną lub letnią wodą na jeden z trzech sposobów:
  1. Całkowicie napełnić wodą kubek na oczy lub małą szklankę z sokiem i włożyć otwarte oko do pojemnika, aby wypłukać obiekt. Rób to stojąc nad zlewem, ponieważ woda będzie się przelewać.

Użyj czystego kroplomierza do oczu i napełnij go wodą. Uważaj, aby nie dotknąć końcówką eyedroppera do oka.

Odwróć głowę tak, aby oko było skierowane w dół i na bok, a następnie przytrzymaj otwarte oko pod kranem.

Jeśli obiekt znajduje się w kąciku lub na białej części oka, możesz spróbować przepłukać oko jedną z metod wymienionych powyżej lub użyć mokrego wacika lub skręconego kawałka chusteczki, aby lekko dotknąć ciała obcego. Upewnij się, że nie wywierasz nacisku na oko.

Jeśli znajduje się on pod dolną powie ką, można skorzystać z którejkolwiek z powyższych metod, delikatnie pociągając w dół dolnej powieki, aby uzyskać dostęp do obiektu, ale należy uważać, aby nie popchnąć obiektu dalej w dół.

Drapiące uczucie lekkiego dyskomfortu może utrzymywać się przez krótki czas po usunięciu małego obiektu. Jeśli dyskomfort utrzymuje się po 24-48 godzinach, oko staje się czerwone lub widzenie staje się niewyraźne, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Nigdy nie należy używać pęsety, wykałaczek lub innych twardych przedmiotów do usuwania przedmiotów, ponieważ mogą one uszkodzić oko.

Nigdy nie próbuj usuwać kawałka metalu, niczego, co przebiło oko lub przedmiotu, który nie chce wyjść po przepłukaniu wodą. Należy zakryć oba oczy, aby zapobiec ruchom gałek ocznych i nie wywierać nacisku na oczy. Poproś przyjaciela, aby natychmiast zawiózł cię do okulisty.

Substancje chemiczne

Nie dotykać oka, ale NATYCHMIAST przepłukać oko czystą, bieżącą wodą z kranu.

  • Płukać oko przez co najmniej 15 minut, trzymając oko otwarte i pod kątem, aby woda nie dostała się do drugiego oka. Jeśli zaatakowane są oba oczy lub chemikalia znajdują się na innych częściach twarzy lub ciała, płukanie należy wykonać pod prysznicem.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pozostaw je w nich i natychmiast rozpocznij płukanie. Jeśli nie wypadną podczas płukania, możesz spróbować je wyjąć. Następnie powtórz cały proces płukania.

Po zakończeniu procesu płukania natychmiast zasięgnij porady lekarza, niezależnie od tego, jak czują się Twoje oczy.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed dostaniem się czegokolwiek do oczu jest ich ochrona.

  • Nigdy nie używaj środków chemicznych bez okularów ochronnych, które całkowicie otaczają i chronią oczy.

Noś specjalnie zaprojektowane okulary podczas pływania.

Noś okulary podczas uprawiania sportów, w których możesz zostać uderzony jakimkolwiek latającym przedmiotem, takim jak piłka lub kij. Również w przypadku sportów, w których łokieć lub ręka przeciwnika może dostać się do oka.

Noś okulary ochronne podczas używania elektronarzędzi lub narzędzi uderzających, takich jak młotki.

Podczas jazdy na rowerze, w miejscach zakurzonych lub wietrznych, również chroń oczy okularami przeciwsłonecznymi lub innymi ochronnymi okularami.


Susan DeRemer, CFREDzielna
Fundacja Oczna