Dr Bezalel Schendowich

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Dr Bezalel Schendowich

Dr Bezalel Schendowich

Na początku ... soczewek kontaktowych ... były tylko soczewki twardówkowe ....

W 1887 roku świat otrzymał wielki dar dla osób cierpiących na zniekształcone widzenie wynikające z nieregularnego kształtu tkanki rogówki, powstałego w wyniku choroby lub urazu.

Soczewka kontaktowa została wynaleziona niemal jednocześnie przez lekarzy pracujących osobno w Niemczech i we Francji. Na podstawie rysunków Leonarda da Vinci (1508) i pomysłów brytyjskiego astronoma Sir Johna Herschela (1828) August Müller oraz osobno Adolph Fick i Eugene Kalt wydmuchiwali szklane powłoki, aby dopasować je do zewnętrznej powierzchni oka i w pewnym stopniu zaradzić problemom ze wzrokiem. Soczewki te spoczywały na spojówce oka ponad twardówką lub białkiem oka i były to pierwsze twardówkowe soczewki kontaktowe - pierwsze soczewki kontaktowe jakiegokolwiek rodzaju.

Czym są twardówkowe soczewki kontaktowe?

Projektowanie i produkcja soczewek twardówkowych to historia rozwoju technologicznego, który przyczynił się do poprawy komfortu, materiału i dopasowania do powierzchni oka.

Przez wiele lat soczewki były częściowo formowane, a częściowo mielone z materiału, z którego wykonywane są twarde soczewki kontaktowe: PMMA (polimetakrylan metylu) znanego pod nazwą Plexiglas lub Perspex. Aby uformować te soczewki, podobnie jak implanty zębów, wykonuje się odlew gipsowy z negatywu przygotowanego z dentystycznej masy wyciskowej. Tworzywo sztuczne jest podgrzewane i na podstawie odlewu gipsowego nadaje się mu kształt powierzchni dopasowania soczewki, a następnie na zewnętrznej powierzchni soczewki szlifuje się krzywe mocy i krawędzi. Później pojawiły się gotowe zestawy próbne, które nie różnią się od tych używanych obecnie.

Obecna generacja dopasowania soczewek twardówkowych rozpoczęła się w ciągu ostatnich piętnastu lat dzięki połączeniu zaawansowanych pomiarów topografii rogówki, tokarek sterowanych komputerowo oraz obserwacji kilku bardzo bystrych naukowców zajmujących się soczewkami kontaktowymi. Własne konstrukcje soczewek twardówkowych o różnych średnicach, różnych filozofiach dopasowania i wielu parametrach wypełniają luki, z którymi specjaliści od soczewek kontaktowych zmagali się przez dziesięciolecia, używając mniejszych konstrukcji soczewek kontaktowych, osiągając niezbyt optymalne rezultaty. Ostatnio pewna firma rozpoczęła produkcję soczewek za pomocą drukarki 3-D na podstawie obrazu wygenerowanego z oka. Jedno oko... jedna soczewka, soczewka ma być dopasowana jak odcisk palca.

Omawiając leczenie soczewkami kontaktowymi, eksperci są ekspertami, ponieważ zgadzają się, że każdy rodzaj, rozmiar lub konstrukcja soczewki będzie miała zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na oczy i otaczające je tkanki. Prawdą jest, że wiele problemów związanych z dopasowaniem i komfortem użytkowania soczewek rogówkowych o dowolnym rozmiarze i konstrukcji można rozwiązać za pomocą soczewek twardówkowych, jednak dla niektórych pacjentów, dla niektórych oczu i dla niektórych schorzeń soczewki twardówkowe mogą być trudne do dopasowania.

Od samego początku większy rozmiar dzisiejszych soczewek twardych zapewnia komfort porównywalny z miękkimi soczewkami kontaktowymi z dokładnie tego samego powodu: ich rozmiaru. Ponadto, podobnie jak miękkie soczewki kontaktowe, soczewki scleralne nie przemieszczają się na powierzchni oka, co pozwala użytkownikowi na znacznie bardziej zrelaksowane korzystanie z soczewek kontaktowych - nie ma konieczności balansowania małymi soczewkami rogówkowymi pomiędzy napiętymi powiekami - widzenie może odbywać się w każdym kierunku patrzenia. Soczewki nie spadają z oka, a zwiększony rozmiar jest wyraźnym plusem przy szukaniu upuszczonych soczewek kontaktowych.

Z drugiej strony, jakość widzenia uzyskana dzięki soczewkom twardówkowym, szczególnie w przypadku zniekształconej rogówki, jest w większości przypadków porównywalna z tą, którą można uzyskać dzięki rogówkowym soczewkom GP, a nie miękkim soczewkom kontaktowym.

Przez lata moi pacjenci z keratoconusem skorzystali z wielu przełomowych rozwiązań w dziedzinie soczewek kontaktowych, które w różny sposób poprawiły jakość ich widzenia, komfort noszenia soczewek kontaktowych lub w inny sposób wpłynęły na zdrowie ich oczu. Kilka lat temu "wymyśliłem" na nowo system noszenia soczewek kontaktowych piggy-back, który w 2008 roku podsumowałem w artykule opublikowanym w Contact Lens Spectrum. Osoby noszące piggy-back umieszczały twarde soczewki kontaktowe przywracające widzenie na jednorazowych soczewkach jednodniowych o minimalnej mocy ogniskowania. Miękka soczewka redukowała odczucia związane z noszeniem soczewki twardej, a jednocześnie w wielu przypadkach zapobiegała ścieraniu rogówki przez soczewkę kontaktową. Od niedawna z powodzeniem przenoszę pacjentów na soczewki twardówkowe, ponieważ jest to zdecydowanie mniej kłopotliwe (tylko jedna soczewka na oko) i znacznie mniej obaw związanych z otarciami rogówki, ponieważ soczewka spoczywa na spojówce nad twardówką i utrzymuje poduszkę płynną nad samą rogówką.

Soczewki twardówkowe znajdują swoje miejsce w świecie dopasowywania soczewek kontaktowych przede wszystkim jako remedium na problemy z widzeniem wynikające z bardzo nieregularnych lub w inny sposób uszkodzonych rogówek, zarówno tych spowodowanych rozwijającą się chorobą, jak i urazem w wyniku kontuzji lub operacji. Coraz częściej po soczewki te sięgają pacjenci o zdrowych oczach, którzy chcą korzystać z ich zalet podczas uprawiania sportu lub innych aktywności.

Soczewki twarde są znane z większego komfortu. W wielu przypadkach prawidłowo dopasowana soczewka może być noszona przez wiele godzin czuwania. Wielu pacjentów zauważyło, że wymiana płynu z rezerwuaru od czasu do czasu w ciągu dnia przynosi im korzyści. Płyn wypełniający przestrzeń między soczewką a rogówką to sterylny, nie konserwowany roztwór soli fizjologicznej lub w niektórych przypadkach sól fizjologiczna z dodatkiem nie konserwowanego płynu łzawiącego, dodawanego w razie potrzeby dla poprawy komfortu.

Prawidłowy sposób pielęgnacji soczewek twardych nie różni się od pielęgnacji każdej innej soczewki kontaktowej wykonanej z trwałego materiału przepuszczającego tlen. Soczewki wymagają czyszczenia po zdjęciu, moczenia w zalecanym roztworze odpowiednim dla materiału soczewki oraz okresowej pielęgnacji w celu usunięcia osadów białkowych. Oczywiście, dokładne specyfikacje pielęgnacji będą się różnić w zależności od pacjenta i zależeć od oceny specjalisty zajmującego się soczewkami kontaktowymi.

Podobnie jak w przypadku innych typów soczewek, ich dopasowanie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wiele osób, które dopasowują i używają soczewek kontaktowych, polega na miękkich soczewkach w pudełkach. Kiedy rogówki ulegają zniekształceniu, soczewki te z trudem zaspokajają potrzeby. Większej wiedzy specjalistycznej wymaga dopasowanie sztywnych soczewek rogówkowych, potrzebnych w przypadku tych bardziej problematycznych powierzchni. Decyzja specjalisty od soczewek rogówkowych o przejściu do świata większych soczewek nie jest tak poważna, jak decyzja o przejściu od soczewek typu box do rogówkowych soczewek GP. Inwestycja jest raczej kwestią czasu spędzonego na rozmowach z konsultantami do spraw dopasowania soczewek danego producenta, trochę lektury, webinarium lub dwóch oraz śledzenia na bieżąco dostępnych konstrukcji soczewek.

Nie byłem jednym z pierwszych, którzy używali soczewek twardych obecnej generacji, ale kiedy kilka lat temu nadarzyła się okazja, zdałem sobie sprawę ze znaczenia tej formy soczewek kontaktowych i wierzę, że pozytywnie wpłynąłem na jakość życia wielu moich pacjentów.

5/28/15

Bezalel Schendowich, OD
Medyczna Rada Doradcza Narodowej Fundacji Keratoconus
Fellow of the International Association of Contact Lens Educators (Międzynarodowe Stowarzyszenie Edukatorów Soczewek Kontaktowych)
Clinical Supervisor & Specialty Contact Lens Fitter, Centrum Medyczne Sha'are Zedek, Jerozolima, Izrael