Jak chronisz swoje oczy?

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Jak chronisz swoje oczy?

Jak chronisz swoje oczy?

Jak zdrowe są Twoje oczy? Dla wielu z nas są one jak zęby: Niewidoczne, nieuważne, dopóki nie pojawi się jakiś problem. Jednak wiele chorób oczu nie daje wczesnych sygnałów ostrzegawczych, które informują, że czas udać się do lekarza - więc zanim zdasz sobie sprawę, że coś jest nie tak, trwałe uszkodzenia zostały już poczynione. Poniższe kroki zapobiegawcze mogą pomóc Ci zachować wzrok i wykryć wszelkie potencjalne problemy tak wcześnie, jak to możliwe:

Poznaj swoją historię medyczną

Wiele chorób oczu nie tylko pojawia się bez znaków ostrzegawczych, ale może być również dziedziczna. Poznanie historii zdrowia oczu członków Twojej rodziny jest pierwszym krokiem do określenia, na jakie choroby oczu możesz być narażony.

Noś ochronę oczu

Wszyscy kochają słońce - ale zbyt duża jego ilość świecąca bezpośrednio na oczy może przyspieszyć rozwój zaćmy. Aby uzyskać najlepszą ochronę, należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100 procent promieni UVA i UVB. Powinieneś również chronić oczy za pomocą nietłukących się okularów ochronnych podczas uprawiania sportu, prac warsztatowych, takich jak stolarstwo, lub innych czynności, w których występują ruchome części, chemikalia lub potencjalne pociski.

Żyj czysto

oczy

Palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu może przyspieszyć rozwój związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej, w którym zachowujesz widzenie peryferyjne, ale tracisz zdolność rozróżniania drobnych szczegółów w widzeniu centralnym. Nadmierne spożywanie alkoholu jest również czynnikiem ryzyka wystąpienia zaćmy. Dla zdrowia oczu najlepiej jest ograniczyć spożywanie alkoholu i całkowicie zrezygnować z palenia.

Jedz czysto

Dbaj o swoje oczy - i resztę ciała - jedząc dużo zielonych liści i jasnych owoców i warzyw podczas każdego posiłku. Witaminy i minerały pokonują długą drogę do utrzymania optymalnego zdrowia oczu. Dodatkowo, zdrowe odżywianie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę, która może zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z oczami, takich jak jaskra.

Wykonuj regularne badania przesiewowe

Na koniec, ale nie mniej ważne, regularnie odwiedzaj swojego okulistę na badania przesiewowe. Twój lekarz jest w doskonałej pozycji do wykrywania i leczenia wczesnych stadiów chorób oczu, które mogą pojawić się bez zewnętrznych znaków ostrzegawczych, a także może zalecić najlepsze praktyki zapobiegawcze dostosowane do Twojej sytuacji osobistej. Nawet jeśli Twój wzrok jest doskonały, wykonanie podstawowego badania w wieku 40 lat pomoże wykryć wczesne sygnały ostrzegawcze zmian związanych z wiekiem.

Czytaj dalej na: http://chustomania.pl/