Jak dbać o soczewki kontaktowe?

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe mogą zapewnić Ci większą swobodę w ciągu dnia niż okulary. Wymagają one jednak więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż okulary, które wystarczy czyścić miękką szmatką. Z kontaktami należy obchodzić się ostrożnie, czyścić je w odpowiednim roztworze, a także stosować określone sposoby ich zakładania i zdejmowania. Oto kilka wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji zarówno tradycyjnych, jak i jednorazowych soczewek kontaktowych.

Wskazówki dotyczące zakładania soczewek kontaktowych

Pierwszym krokiem do skutecznego i bezbolesnego zakładania soczewek kontaktowych jest umycie rąk delikatnym hipoalergicznym mydłem bez perfum i środków nawilżających, które mogą pozostawić na soczewkach resztki, które podrażniają oko i zamazują widzenie. Do osuszania rąk używaj niestrzępiącego się ręcznika lub ściereczki, w przeciwnym razie kępki mogą przylgnąć do soczewek. Przed założeniem soczewek sprawdź, czy nie są one uszkodzone lub zabrudzone. Mądrze jest wyczyścić obudowę soczewek kontaktowych i pozostawić ją do wyschnięcia na powietrzu.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych

Przed wyjęciem soczewek kontaktowych postępuj zgodnie z tymi samymi procedurami higienicznymi, co przy ich zakładaniu. Wyjmij jedną soczewkę, umieść ją w dłoni i dodaj kilka kropli zalecanego płynu do czyszczenia, delikatnie pocierając palcem, aby usunąć resztki lub osad. Włóż ją do właściwego pojemnika na soczewki wypełnionego świeżym płynem. Nawet jeśli używasz soczewek wielodniowych, nigdy nie mieszaj starego i nowego płynu, a do czyszczenia lub płukania soczewek nie używaj wody. Kilka rad i wskazówek dotyczących pielęgnacji soczewek kontaktowych

soczewki

Zawsze używaj rodzaju i marki płynu zaleconego przez okulistę. Wszystkie roztwory nie są sobie równe, a używanie niewłaściwego typu może uszkodzić Twoje kontakty.

Każdego dnia używaj świeżego płynu do czyszczenia i przechowywania soczewek. Czyść soczewki codziennie, nawet jeśli są to soczewki o przedłużonym noszeniu i można je bezpiecznie nosić przez noc. Zdecydowanie ręcznie wcieraj roztwór w kontakt, aby usunąć zanieczyszczenia środowiskowe.

Nie zastępuj roztworu wodą, która często zawiera minerały, które mogą powodować zarysowania soczewek i podrażnienia oczu. Jeśli masz zwierzęta domowe, nie głaszcz ich ani nie kąp bezpośrednio przed założeniem lub zdjęciem soczewek kontaktowych. Poczujesz ból spowodowany sierścią zwierząt, która przyciąga się do soczewek jak magnes.

Nie noś soczewek kontaktowych dłużej niż jest to zalecane w instrukcji, aby uniknąć bólu i dyskomfortu spowodowanego "rozciąganiem" soczewek.