Jak działają nasze oczy jest po prostu niesamowite!

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Jak działają nasze oczy jest po prostu niesamowite!

Jak działają nasze oczy jest po prostu niesamowite!

Nasz wzrok jest niesamowitym zmysłem. W ciągu jednej minuty możemy zebrać więcej informacji o naszym otoczeniu niż w ciągu godziny przy pomocy innych zmysłów, co pomaga nam uniknąć niebezpieczeństwa, zlokalizować poszukiwane przedmioty i zapewnić sobie rozrywkę. Widzenie jest niezwykle ważne również dla komunikacji, ponieważ pozwala nam poznać sygnały społeczne i inne niewerbalne formy komunikacji. Rozkoszowanie się pięknem natury i obserwowanie, jak nasi przyjaciele i rodzina żyją razem, nie byłoby możliwe bez naszych oczu. Mając to na uwadze, poświęćmy trochę czasu, aby docenić, jak działają nasze niesamowite oczy.

Jak widzimy świat

Oczy są organami ciała, które są wrażliwe na różne formy światła i są w stanie je rozróżnić. Światło odbija się od obiektów, które widzimy w wielu różnych kierunkach, a nasze oczy odbierają promienie, które odbijają się bezpośrednio do nich. Światło najpierw uderza i przechodzi przez rogówkę, przezroczystą część ochronną naszego oka. Rogówka przykrywa tęczówkę, czyli kolorową część oka, oraz źrenicę, czyli czarny otwór w centrum oka. Zadaniem tęczówki jest kontrolowanie ilości światła wpadającego do źrenicy, rozszerzając się (dilating) i kurcząc (contracting) w celu odpowiedniego dopasowania. Następnie, światło przechodzi przez soczewkę oka, która odwraca światło do góry nogami i skupia je na tylnej powierzchni oka (siatkówce). Soczewka dostosowuje swój kształt inaczej do obiektów znajdujących się daleko niż do obiektów znajdujących się blisko. Istnieje kilka powodów, dla których czasami światło wpadające do oka nie jest prawidłowo skupione na siatkówce, ale kiedy to się dzieje, okulary lub szkła kontaktowe mogą skorygować nasz wzrok.

nerwy oko

Złożoność oka

Gdy światło dotrze do siatkówki, nasze niesamowite oczy przekazują tę informację do mózgu. Miliony fotoreceptorów przekształcają światło w impulsy elektryczne, które nerw wzrokowy przenosi do mózgu. Nasz mózg interpretuje te impulsy, odwraca je na drugą stronę i przekształca w to, co postrzegamy jako otaczający nas świat. Części oka mogą wydawać się dość proste, jak aparat fotograficzny, ale oko jest bardzo złożonym organem. Niewiarygodnie duża ilość informacji jest wykrywana przez oko i przekazywana do mózgu, o wiele więcej niż mógłby to zrobić aparat fotograficzny.

Nasze usługi

Ponieważ nasze oczy są tak istotne dla odczuwania i cieszenia się naszym światem, ważne jest, aby traktować swoje oczy właściwie i powierzyć je opiece okulisty. W Centrum Oka chcemy, abyś miał najlepszy wzrok, jaki tylko możesz mieć. Już dziś wybierz nas na swojego specjalistę! Możemy pomóc Ci w ogólnej opiece nad oczami, zaćmie, LASIK, zabiegach kosmetycznych i nie tylko.