Jak powstają nasze kontakty

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Jak powstają nasze kontakty

Jak powstają nasze kontakty

Kiedy patrzysz na jedną z naszych soczewek kontaktowych, wydaje się, że nie są one niczym więcej niż maleńkimi kawałkami plastiku. Jednak każda soczewka kontaktowa CooperVision jest wysoce wyrafinowanym połączeniem projektu technologicznego i zaawansowanych materiałów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak powstają te małe medyczne marale.

Proces produkcji

Wczesne próby soczewek kontaktowych z 1800 roku były przyklejane za pomocą wosku lub wykonywane z ciężkiego dmuchanego szkła - fuj! Dzisiejsze metody są nieco bardziej zaawansowane. Miękkie soczewki kontaktowe mogą być wytwarzane na dwa sposoby: cięcie tokarskie lub formowanie wtryskowe.

    Cięcie tokarskie jest procesem, w którym małe, twarde krążki materiału soczewki kontaktowej są umieszczane na wale obrotowym przypominającym miniaturowe koło garncarskie, które obraca się z prędkością 6000 obrotów na minutę i kształtowane za pomocą skomputeryzowanych narzędzi tnących. Po stworzeniu soczewki przechodzą różne etapy polerowania i nawilżania, a następnie są testowane pod kątem jakości. Formowanie wtryskowe to proces, w którym miękki materiał kontaktowy jest podgrzewany do stanu płynnego, a następnie wtryskiwany do precyzyjnych form pod ciśnieniem. Po ukształtowaniu formy przechodzą one następnie przez polerowanie, nawilżanie i testy zapewnienia jakości.

Materiały

Rynek soczewek kontaktowych został zrewolucjonizowany w latach 60-tych i 70-tych przez rozwój wodolubnych polimerów zwanych "hydrożelami", co dało początek "miękkim" soczewkom kontaktowym. Niektóre z tych rodzajów soczewek mogą zawierać nawet do 70% wody. Dzisiejsze soczewki silikonowo-hydrożelowe, w których do materiału hydrożelowego dodano silikon, znane są z wyjątkowego komfortu, przepuszczalności tlenu i wydajności.

Technologia CooperVision

Nie wszystkie marki soczewek kontaktowych są stworzone tak samo. Soczewki CooperVision są produkowane przy użyciu naszej własnej, unikalnej technologii, aby dopasować je do większej liczby osób, zapewniając im większy komfort i lepszą wydajność. Na przykład:

    Technologia Aquaform to połączenie technologii materiałowych zaprojektowanych dla optymalnego komfortu. W przeciwieństwie do niektórych soczewek ze sztucznymi powłokami i środkami nawilżającymi, które z czasem ulegają rozproszeniu, struktura molekularna materiału soczewek Aquaform Technology zatrzymuje wodę, pozwalając na dłuższe noszenie. Kształt soczewek został również zoptymalizowany dla zwiększenia komfortu. Technologię tę można znaleźć w naszych soczewkach Biofinity i Avaira. Technologia PC to unikalny proces, który przyciąga wodę, pozwalając soczewce na tworzenie wiązań wodorowych z cząsteczkami wody, dzięki czemu stają się one częścią soczewki. Poprzez naśladowanie substancji naturalnie występujących na zewnątrz komórek ludzkiego oka, technologia ta zmniejsza suchość i poprawia komfort. Technologia PC jest wykorzystywana do produkcji całej rodziny soczewek Proclear.

Nie ma dwóch takich samych oczu, więc chociaż większość soczewek kontaktowych jest wykonywana w podobny sposób, istnieje nieskończona ilość wariantów i parametrów dopasowania, spośród których można wybierać. Wiedza o tym, jak powstają soczewki kontaktowe może pomóc w podjęciu decyzji, który rodzaj jest dla Ciebie najlepszy.