Krople do oczu

Krople do oczu

Narodowy Miesiąc Świadomości Jaskry (National Glaucoma Awareness Month ) przypomina nam wszystkim o regularnych badaniach wzroku i okazywaniu wsparcia osobom cierpiącym na tę chorobę. Jaskra jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku i ślepoty. Jaskra jest często nazywana "podstępnym złodziejem wzroku", ponieważ we wczesnych stadiach ma niewiele objawów lub znaków ostrzegawczych. Może być zdiagnozowana tylko poprzez pełne badanie oczu przez lekarza okulistę.

Jaskra jest chorobą, w której dochodzi do wzrostu ciśnienia i uszkodzenia nerwu wzrokowego oka. Rodzaje tej choroby obejmują powszechną jaskrę pierwotną otwartego kąta, która powoduje powolne pogarszanie się wzroku obwodowego i jest związana z wiekiem. Jaskrę z zamknięciem kąta, w której system odprowadzania płynu jest wąski i zamknięty, tak że płyn wodnisty pozostaje w przedniej komorze oka, a ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta; oraz jaskrę niskiego napięcia, w której nerw wzrokowy ulega uszkodzeniu, mimo że ciśnienie wewnątrzgałkowe mieści się w normie. Obecnie nie ma sposobu na przywrócenie wzroku utraconego w wyniku jaskry, ponieważ raz uszkodzone komórki nerwowe nie regenerują się.

Kilka ważnych faktów, które powinieneś wiedzieć o jaskrze u dorosłych:

  • Na jaskrę chorujewięcej pacjentów niż kiedykolwiek - Ponad 3 miliony osób w USA choruje na jaskrę, a liczba ta stale rośnie.
  • Jaskramoże dotknąć ludzi w każdym wieku - Najczęstsza forma jaskry, jaskra pierwotna otwartego kąta, staje się coraz bardziej powszechna wraz z wiekiem. Jednak jaskra może zaatakować każdego, nawet niemowlęta i dzieci, ale zdarza się to rzadko.
  • Demografia odgrywa rolę - Jaskra jest główną przyczyną ślepoty wśród Afroamerykanów; jest również bardzo rozpowszechniona wśród Latynosów w wieku powyżej 65 lat.
  • Czy jaskra jest dziedziczna? Ryzyko rozwoju jaskry pierwotnej otwartego kąta jest do dziewięciu razy większe, jeśli rodzice lub rodzeństwo chorują na tę chorobę.
  • Nadzieja dla przyszłych pacjentów z jaskrą Chociaż nie ma lekarstwa na żadną postać jaskry, wczesna diagnoza i leczenie pomagają kontrolować chorobę i spowalniają proces utraty wzroku lub ślepoty.

Nowsze metody leczenia jaskry

Leczenie jaskry zwykle rozpoczyna się od stosowania leków miejscowych (kropli do oczu), które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. W ciągu ostatnich dwóch lat dwa nowe leki miejscowe zostały zatwierdzone do leczenia jaskry: VYZULTA®i Rhopressa®. VYZULTA® jest modyfikacją klasy leków obecnie stosowanych w leczeniu jaskry - analogów prostaglandyn. Lek ten pomaga obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu płynu (cieczy wodnistej) z oka.

Rhopressa® należy do nowej klasy leków stosowanych w leczeniu jaskry, zwanych inhibitorami kinazy Rho. Rhopressa®, podobnie jak VYZULTA®, również obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez zwiększenie odpływu cieczy wodnistej. Zarówno Rhopressa®, jak i VYZULTA® są dawkowane raz dziennie i stwarzają niewiele, jeśli w ogóle, obaw dotyczących bezpieczeństwa ogólnoustrojowego.

Laser

Jaskrę z zamknięciem kąta przesączania zwykle leczy się za pomocą lasera w celu wykonania niewielkiego otworu w tęczówce, aby ułatwić odpływ płynu. Procedura ta nazywana jest irydotomią obwodową laserową.

W przypadku jaskry pierwotnej otwartej, gdy krople do oczu nie wystarczają do obniżenia ciśnienia, można zastosować procedurę zwaną selektywną trabekuloplastyką laserową (SLT). SLT obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe poprzez stymulację zwiększonego odpływu płynu z oka. SLT oferuje lepszy profil bezpieczeństwa w porównaniu ze starszymi terapiami laserowymi w jaskrze i może obniżyć ciśnienie w oku nawet o 20 do 30 procent. Jest ona zazwyczaj stosowana jako kolejny krok u pacjentów, u których jaskra nie jest kontrolowana przez terapię medyczną. Jednak ze względu na doskonały stosunek korzyści do ryzyka, SLT może być czasami stosowana zamiast leków, zwłaszcza u pacjentów, którzy mają problemy z kroplami do oczu.

Chirurgia

Gdy inne metody leczenia zawiodą, istnieje wiele metod chirurgicznego obniżania ciśnienia w oku. Te metody chirurgiczne, które są bardziej ryzykowne niż terapia medyczna lub lasery, są zwykle stosowane, gdy środki niechirurgiczne nie działają wystarczająco dobrze, aby zatrzymać utratę wzroku.

MIGS

Celem minimalnie inwazyjnej chirurgii jaskry (MIGS) jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego poprzez wzmocnienie własnego wewnętrznego systemu odprowadzania cieczy wodnistej z oka. Niektóre MIGS mogą być wykonywane jako samodzielne procedury, podczas gdy inne są zwykle wykonywane razem z operacją zaćmy u pacjentów z zaćmą o znacznym wzroku i łagodną lub umiarkowaną jaskrą.

Obecnie w kraju dostępnych jest wiele różnych MIGS, które zostały niedawno zatwierdzone przez FDA. MIGS są zazwyczaj wykonywane przez małe nacięcie w oku z minimalnym urazem tkanek i oferują korzystny profil bezpieczeństwa, jak również szybszy powrót wzroku niż tradycyjne operacje jaskry. Istnieje wielu dobrze wykwalifikowanych specjalistów od jaskry, którzy wykonują procedurę MIGS.

Przegląd leczenia jaskry


Narodowy Miesiąc Świadomości Jaskry (National Glaucoma Awareness Month ) przypomina nam wszystkim o konieczności regularnego badania oczu. Nie pozwól, aby jaskra ukradła ci wzrok! Najlepszym sposobem na ochronę wzroku jest coroczne kompleksowe badanie oczu.


Dzięki funduszom pochodzącym od prywatnych filantropów, badania prowadzone przez DEF wciąż czynią wielkie postępy w kierunku opracowania lekarstw i metod leczenia jaskry. Jeśli chciałbyś wesprzeć badania DEF nad ratowaniem wzroku, prosimy o wpłatę darowizny już dziś!