Kwiecień jest miesiącem świadomości prezbiopii

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Kwiecień jest miesiącem świadomości prezbiopii

Kwiecień jest miesiącem świadomości prezbiopii

Ten miesiąc jest Miesiącem Świadomości Prezbiopii, więc stworzyliśmy listę faktów na temat prezbiopii, aby pomóc wyjaśnić niektóre niejasności związane z tym schorzeniem.

Prezbiopia NIE jest chorobą oczu

Termin prezbiopia oznacza "stare oko" i tak naprawdę jest właśnie tym terminem. Jest to stan, który występuje jako część normalnego procesu starzenia się i nie jest uważany za chorobę oczu. Z wiekiem soczewka oka staje się mniej elastyczna i sprężysta, a mięśnie oka tracą część swojej siły. Powoduje to, że soczewka ma problemy z ogniskowaniem się na promieniach światła, które pochodzą z pobliskich przedmiotów, takich jak gazeta czy menu.

Możesz mieć nawet 35 lat i mieć prezbiopię

Nie tylko babcia potrzebuje okularów do czytania. Niektóre osoby już w wieku 35 lat zaczynają zauważać zmiany w swoim widzeniu związane z początkami prezbiopii, choć większość ludzi zaczyna zauważać je dopiero po 40. roku życia. Dla tych, którzy dopiero zaczynają mieć problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska, firma CooperVision przygotowała soczewki dla młodych prezbiopów o nazwie Proclear EP.

Każdy kiedyś zachoruje na prezbiopię

To tak jak z siwymi włosami i zmarszczkami - jeśli będziesz żył wystarczająco długo, dopadnie Cię prezbiopia. Niestety, nie ma znanego sposobu zapobiegania prezbiopii, ale dobra wiadomość jest taka, że jej korekcja jest stosunkowo prosta.

Na starczowzroczność nie ma lekarstwa

Prezbiopii nie da się wyleczyć, ale przynajmniej nie będzie się ona pogarszać w nieskończoność. Zazwyczaj proces ten stabilizuje się około 65 roku życia.

Nie musisz nosić okularów dwuogniskowych

Dni konieczności noszenia okularów korekcyjnych lub dwuogniskowych, które krzyczą "Jestem stary!", minęły. Soczewki kontaktowe są bardzo udaną alternatywą. Dwa popularne rodzaje soczewek kontaktowych przepisywanych przy prezbiopii to soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe. Soczewki monowizyjne działają w ten sposób, że jedna soczewka kontaktowa koryguje widzenie bliskie, podczas gdy druga koryguje widzenie dalekie. Soczewki wieloogniskowe działają podobnie do soczewek dwuogniskowych, w których różne części soczewki służą różnym odległościom ogniskowym. Niektóre z doskonałych wyborów soczewek wieloogniskowych to: clariti 1 day multifocal, Biofinity multifocal oraz linia soczewek wieloogniskowych Proclear obejmująca opcję sferyczną, toryczną i 1-dniową.