Podróżowanie z osobami słabowidzącymi

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Podróżowanie z osobami słabowidzącymi

Podróżowanie z osobami słabowidzącymi

Co dobrego jest w siedzeniu samemu w pokoju?

Podróżowanie z osobami słabowidzącymi lub niedowidzącymi

Na zewnątrz jest cały świat do odkrycia - niezależnie od tego, czy możesz zobaczyć to wszystko swoimi oczami. Nikt nie powie ci, że podróżowanie z niskim lub zerowym wzrokiem nie wiąże się z wyzwaniami, ale jest cenne niewiele takich, których nie można pokonać dzięki planowaniu, kreatywności i cierpliwości.

Istnieje wiele firm typu for-profit i nonprofit, które pomogą Ci poruszać się po zawiłościach związanych z podróżowaniem z niepełnosprawnością wzroku - od technologii i stron internetowych po biura podróży i organizatorów wycieczek. Nie zapominaj też o pomocnych - i darmowych! - takich jak przyjaciele i rodzina, zwierzęta towarzyszące, a nawet zupełnie obcy ludzie.

Narzędzia dla podróżujących
Codzienne narzędzia stają się jeszcze bardziej niezbędne, gdy podróżujesz w nieznanym otoczeniu. Laska do poruszania się (rozważ małą wersję podróżną) pozwoli Ci łatwiej odnaleźć drogę - i powiadomić innych o Twoich problemach ze wzrokiem. Jest to szczególnie pomocne z dwóch powodów: Obcy ludzie są mniej skłonni do wchodzenia ci w drogę i bardziej skłonni do pomocy, jeśli o nią poprosisz. W ostatnim wpisie na blogu DEF ("Pomoce i techniki wizualne podczas podróży")

Linda Becker, która ma retinitis pigmentosa (RP) i podróżuje głównie z psem przewodnikiem, planuje swoją następną podróż do Australii i Nowej Zelandii z Mind's Eye Travel, firmą, która specjalizuje się w tworzeniu wycieczek specjalnie dla osób niewidomych lub niedowidzących, a także zapewnia widzących przewodników. Istnieje wiele takich firm, które pomogą Ci we wszystkich aspektach podróży, od dokumentów imigracyjnych, przez rezerwacje, po przewodników. Traveleyes oferuje zniżki dla osób widzących w zamian za pomoc w oprowadzaniu osób niewidzących podczas wakacji grupowych na całym świecie. DisabledTravelers.com jest dobrym źródłem informacji o firmach, które specjalizują się w podróżach dla osób z problemami z dostępnością. Zawiera ona recenzje i rekomendacje dotyczące wszystkiego, od linii lotniczych i rejsów wycieczkowych, po biura podróży i hotele.

Zaplanuj, przygotuj, spakuj
Zapytaj jakiegokolwiek doświadczonego podróżnika z wadą wzroku, a powie Ci, że planowanie, planowanie i jeszcze raz planowanie jest kluczem do udanej podróży. Nie tylko sprawi, że podróż przebiegnie sprawniej, ale także zapewni Ci spokój ducha oraz możliwość zrelaksowania się i cieszenia się sobą. Im mniej niespodzianek, tym pewniej i wygodniej będziesz się czuł. A jeśli coś pójdzie nie tak, łatwiej jest "iść z prądem", ponieważ wszystko inne zostało zaplanowane.

Na samym szczycie listy z planowaniem jest, no cóż, robienie listy. Przygotuj listę wszystkich rzeczy, których będziesz potrzebować, a następnie ją podwoić. Oznacza to, że jeśli nosisz soczewki kontaktowe, spakuj co najmniej jedną dodatkową parę, a także płyny do czyszczenia. To samo dotyczy okularów i szkieł przeciwsłonecznych. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość leków i innych artykułów, których używasz na co dzień. Większość doświadczonych podróżników sugeruje, aby mieć kilka takich rzeczy w różnych torbach: podręcznej, walizce i torebce, która nigdy nie opuszcza Twojego boku. W ten sposób, jeśli jedna torba się zgubi, będziesz mieć jeszcze jedną lub dwie. Próbki mogą stać się Twoim najlepszym przyjacielem!

Carolyn Hammett, znakomity fotograf i podróżnik po świecie, który ma keratoconus (KC), radzi: "Bądź przygotowany; posiadanie zapasowych soczewek sprawia, że czujesz się bardziej komfortowo. Bądź gotowy do zmiany soczewek kontaktowych w publicznej toalecie, jeśli zajdzie taka potrzeba. Miej zawsze przy sobie jedną sztukę wszystkiego, czego potrzebujesz, jeśli chodzi o wzrok". Aby dowiedzieć się więcej o Hammett i zobaczyć, co ona pakuje na dwutygodniową podróż, zobacz "Through a Lens with One Eye Blind," historię z naszego ostatniego e-newslettera skupionego na doświadczeniach i wskazówkach dotyczących podróży.

"Zostaw sobie dodatkowy czas, powiadom z wyprzedzeniem linie lotnicze lub inne osoby, że możesz potrzebować pomocy, i nie bój się prosić o nią" - mówi Adam Lawrence, który również ma RP i regularnie podróżuje ze swoim psem przewodnikiem (więcej o podróżowaniu z psem przewodnikiem przeczytasz w artykule "Traveling Tails", zamieszczonym w naszym ostatnim biuletynie elektronicznym).

Mówiąc o pomocy, nie zapominaj o pomocniku siedzącym obok Ciebie - czy to współmałżonku, przyjacielu, czy psie przewodniku. Samotne podróżowanie może być uciążliwe dla osób w pełni widzących, więc naturalne jest, że osoby słabowidzące odczuwają jeszcze większy niepokój.

Dame Judi Dench, która cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD), powiedziała niedawno w wywiadzie dla Radio Times, że nie podróżuje już sama. "Potrzebuję kogoś, kto powie: 'Uważaj, tu jest stopień!', bo inaczej spadam na wszystkie strony jak szalona, pijana pani" - powiedziała.

"Nie podróżuj sam za pierwszym razem - idź z kimś, komu ufasz, i daj mu znać, jak bardzo chcesz pomocy", mówi Hammett. "Doszłam do punktu, w którym mówię mojemu mężowi: 'Nie mów mi nic, dopóki nie spieprzę'".

Dzięki planowaniu, przygotowaniu i praktyce, możesz dojść do punktu, w którym poczujesz się komfortowo podróżując samemu. Poznasz swoje ograniczenia tylko wtedy, gdy spróbujesz je rozciągnąć.

"Po prostu spróbuj", mówi Hammett. "Zrób to raz, aby dowiedzieć się, czy możesz".

Dodatkowe zasoby.

Access-Able Travel Source's "Travel Tips for People Who are Blind or Visually Impaired" (Wskazówki dotyczące podróżowania dla osób niewidomych lub niedowidzących)

Stowarzyszenie na rzecz Dostępnych Podróży i Gościnności

Transportation Security Administration's "Passengers Who Are Blind or Have Low Vision" (Pasażerowie, którzy są niewidomi lub słabo widzą).

5/14/15

Lauren Hauptman
Lauren Hauptman INK