Retinopatia cukrzycowa

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa

Obecnie ludzie żyją dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego ważne jest, aby być proaktywnym i brać odpowiedzialność za swoje zdrowie w miarę starzenia się.

Oczy, jak każdy inny organ w organizmie, nie pozostają niezmienione wraz z wiekiem. Zmiany w widzeniu są normalne wraz z wiekiem, ale utrata wzroku i ślepota już nie. Starsi dorośli są bardziej narażeni na pewne choroby oczu, w tym zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, zaćmę, retinopatię cukrzycową, jaskrę, suche oko i niedowidzenie. Aby nadal cieszyć się zdrowym wzrokiem w miarę upływu lat, ważne jest regularne wykonywanie kompleksowego badania dylatacyjnego oczu u okulisty lub optometrysty.

Oto kilka innych wskazówek, jak zachować zdrowe widzenie teraz i w miarę starzenia się:

  • Jedz zdrową, zrównoważoną dietę. Owoce i warzywa mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych oczu. Odwiedź naszą stronę internetową, aby zapoznać się z przepisami na zdrowe oczy, kliknij tutaj Eye Cook.

  • Utrzymuj zdrową wagę. Nadwaga zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać organizm w zdrowiu i zapobiegają utracie wzroku.

  • Nie pal. Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem, zaćmy oraz innych chorób oczu i schorzeń, które mogą uszkodzić nerw wzrokowy.

  • Noś okulary ochronne, gdy przebywasz na świeżym powietrzu. Ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym jest bardzo ważna dla zdrowia oczu. Należy nosić okulary przeciwsłoneczne, które blokują od 99 do 100 procent promieniowania UV-A i UV-B.

  • Poznaj historię swojej rodziny. Porozmawiaj z członkami swojej rodziny na temat historii zdrowia oczu. Ważne jest, aby wiedzieć, czy u któregoś z nich zdiagnozowano chorobę lub schorzenie, ponieważ wiele z nich jest dziedzicznych, np. jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy cukrzyca. Pomoże to ustalić, czy istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na choroby oczu.

  • Warto rozważyć przyjmowanie multiwitaminy. Wykazano, że witaminy C i E oraz minerał cynk wspomagają zdrowie oczu. Witaminy zawierające luteinę i zeaksantynę pomagają pacjentom z umiarkowanym lub ciężkim zwyrodnieniem plamki żółtej związanym z wiekiem.

  • Daj oczom odpocząć. Jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze lub koncentrujesz się na jednej odległości, zdarza Ci się zapominać o mruganiu, co prowadzi do suchości i zmęczenia oczu. Co 20 minut odwracaj wzrok na odległość około 20 stóp przed sobą na 20 sekund. Może to pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu. Warto rozważyć stosowanie kropli nawilżających do oczu podczas długich okresów intensywnego używania oczu i odpoczywać przez 5 minut.

Czasu nie da się zatrzymać, ale można dbać o oczy, aby z wiekiem pozostały zdrowe. Zdrowy wzrok może być możliwy w każdym wieku!