Suche oko i zaburzenia wydzielania łez

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Suche oko i zaburzenia wydzielania łez

Suche oko i zaburzenia wydzielania łez

4/24/14

Wraz ze starzeniem się populacji i rosnącą świadomością tego schorzenia, suche oko stało się jednym z najgorętszych tematów w opiece nad oczami. Dokonano wielu postępów w naszym rozumieniu tego schorzenia, jak również kilku przełomów w leczeniu.

Zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania. Dlaczego mamy łzy? Łzy pełnią wiele funkcji, ale prawdopodobnie najważniejszą z nich jest to, że tworzą idealnie gładką powierzchnię optyczną w przedniej części oka, umożliwiając ostre widzenie. Im ostrzejsze widzenie, tym szybciej można zauważyć i uciec przed drapieżnikiem lub znaleźć zapas pożywienia. Dlatego też stabilny film łzowy ma kluczowe znaczenie dla przetrwania. W związku z tym organizm opracował wiele sposobów, aby pomóc utrzymać łzy w zdrowiu i nienaruszonym stanie.

Kiedy opisuję łzy pacjentowi, opisuję je jako strukturę. Łzy mają fundament, który zakotwicza je na powierzchni oka, elastyczną ochronną część nośną nie różniącą się tak bardzo od ścian w budynku, a nawet dach, tak jak ma to miejsce w domu. Podobnie jak w domu, problemy z jakąkolwiek częścią strukturalną mogą negatywnie wpłynąć na cały budynek.

W ciągu ostatnich kilku lat najważniejsze przełomowe odkrycia w zrozumieniu suchego oka skupiły się na zewnętrznej części struktury łez - tym, co można nazwać dachem. Kiedy w dachu powstają dziury i pada deszcz, do środka dostaje się woda, która może zniszczyć całą konstrukcję domu. W przypadku łez, dziury w "dachu" mogą pozwolić wilgoci wyparować, powodując zawalenie się konstrukcji i jej niestabilność.

Zewnętrzna warstwa łez składa się z lipidu lub oleju wytwarzanego przez gruczoły meibomijne - gruczoły biegnące promieniście przez powieki i wydzielające niewielkie ilości złożonego oleju przy każdym mrugnięciu. Gdy gruczoły te pracują prawidłowo, wytwarzane przez nie oleje powlekają łzy, zapobiegając parowaniu oraz stabilizując i smarując. Kiedy gruczoły zostają zablokowane - co może nastąpić z wielu powodów, w tym zmniejszonego mrugania z powodu nadmiernego korzystania z komputera - brak oleju może prowadzić do spirali uszkodzeń powierzchni oka z objawami, które mogą wahać się od irytujących do zmieniających życie.

Porozmawiajmy przez chwilę o objawach. Wiemy, że suche oko jest postępujące i jeśli nie jest leczone, będzie się pogarszać w czasie, więc im szybciej się o tym dowiemy, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Często jestem zaskoczony, że nawet przy zwiększonej świadomości, większość pacjentów nie rozpoznaje, że cierpi na suche oko, dopóki stan nie jest dość zaawansowany. Jednym z powodów jest to, że wiele osób uważa, że objawy suchego oka są normalną i oczekiwaną częścią starzenia się. W większości przypadków tak nie jest. Jeśli doświadczasz, pieczenia, podrażnienia, niestabilnego widzenia, zgrzytów lub jakichkolwiek zmian w widzeniu lub komforcie oczu, powinieneś zwrócić na to uwagę swojego lekarza okulisty.

Jednym z najczęstszych objawów suchego oka jest nadmierne łzawienie. Pacjenci często skarżą się, że ich oczy są zbyt mokre, a ja muszę wyjaśniać, że nadmierne łzawienie jest sposobem oka na skorygowanie suchości i zapobieganie dalszym uszkodzeniom. Niestety nadmierne łzawienie jeszcze bardziej destabilizuje łzy i pogarsza sprawę.

System Lipiview

Prawdopodobnie największym postępem w dzisiejszych czasach jest uznanie, że dysfunkcja gruczołów miąższowych powoduje lub przyczynia się do prawie 90% przypadków suchego oka. Wielu okulistów dodaje zaawansowane technologicznie narzędzia, takie jak meibografia, która może pokazać rzeczywisty stan gruczołów międzymoczowych jak zdjęcie rentgenowskie oraz LipiView, który mierzy rzeczywistą grubość warstwy lipidowej łez. W rezultacie poprawiły się możliwości diagnostyczne.

Urządzenie Lipiflow

Ostatnio wprowadzone krople do oczu, takie jak Systane Balance firmy Alcon i Refresh Optive Advanced Formula firmy Allergan, mogą pomóc w przywróceniu nieobecnych lub niedoborowych olejów we łzach. A nowe metody leczenia, w tym okulary z wilgotnym ciepłem, takie jak Tranquileyes firmy EyeEco, mogą pomóc w poprawie komfortu. LipiFlow, technologia zapoczątkowana przez TearScience, oferuje przełomową terapię, która może oczyścić zablokowane i zresetowane gruczoły meibomianowe. Może ona przynieść niesamowitą poprawę.

Dokonano również znacznego postępu w zakresie soczewek kontaktowych dla osób cierpiących na suchość oka. Soczewki twardówkowe są szczególnie pomocne dla pacjentów z zaawansowaną suchością oka, którzy również muszą nosić soczewki kontaktowe, aby widzieć, np. ci, którzy mają keratoconus. Duża soczewka twardówkowa służy jako bariera, która chroni oko i zapewnia ostre, stabilne widzenie. W rzeczywistości, konstrukcje soczewek twardówkowych są stosowane jako leczenie ciężkich chorób suchego oka i powierzchni oka.

Wreszcie, jeśli zdiagnozowano u Ciebie suche oko wcześniej i nadal cierpisz pomimo leczenia, może to być dobry czas, aby powrócić do swojego okulisty, aby omówić swój stan i zbadać możliwości nowych opcji leczenia.

Arthur B. Epstein, OD, FAAO
współzałożyciel Phoenix Eye Care
i Centrum Suchego Oka w Arizonie
Członek Amerykańskiej Akademii Optometrii
American Board of Certification in Medical Optometry
Główny redaktor medyczny Optometric Physician™

Suche okoi zaburzenia funkcji łez Tagged on: Dr Arthur B. Epstein suche oko gruczoły meibomainowe łzy