Nauka odpowiada na to dlaczego płaczemy

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Nauka odpowiada na to dlaczego płaczemy

Nauka odpowiada na to dlaczego płaczemy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego ludzie płaczą?

Fizjologicznie ustalono, że proces łzawienia, łzy powstające przez malutkie, migdałowe gruczoły znajdujące się nad okiem, pomagają oczom oczyścić się z zanieczyszczeń i innych substancji drażniących, a także utrzymywać oczy w stanie nawilżenia i nawilżenia. Jednak tylko gatunek ludzki płacze z powodu emocji. Łzy emocjonalne, zwane również psychicznymi, są częścią ludzkiej kondycji. Płaczemy nie tylko dlatego, że jesteśmy smutni. Płaczemy, kiedy jesteśmy pełni radości, kiedy czujemy ulgę, kiedy jesteśmy źli lub kiedy jesteśmy zaskoczeni. Chociaż nie jest jeszcze dobrze zrozumiałe, dlaczego płaczemy emocjonalnie, przeprowadzono na ten temat pewne badania. Oto niektóre z ich wyników. Kobiety płaczą częściej niż mężczyźni. Powodem tego jest prawdopodobnie poziom hormonów.

Testosteron, częstszy u mężczyzn, hamowałby płacz, natomiast prolaktyna, częstsza u kobiet, mogłaby pomóc w promowaniu płaczu. Ale te ustalenia nie są oparte tylko na naturze. Badanie z 2011 r. wykazało, że w zależności od kultury, płacz występował częściej niż kobiety, jak na przykład w Chile, lub tylko nieco częściej, jak na przykład w Nepalu. Łzy emocjonalne pomagają ludziom w komunikacji i więzi społecznej. Pomyślcie o dziecku, które jeszcze nie nauczyło się mówić. Te łzy i krzyki pomagają uświadomić rodzicom niemowlęcia, że potrzebuje ono jakiejś pomocy. To nie kończy się po dzieciństwie. Kolejne badanie wykazało, że łzy sprawiły, że twarze ludzi wyglądały smutniej. Kolejne badanie wykazało, że ludzie są bardziej skłonni do udzielania pomocy tym emocjonalnym łzom, które mają inny skład chemiczny.

Emocjonalne łzy, znane również jako psychiczne łzy, mają wyższe stężenie hormonów białkowych, w tym prolaktyny, a także neuroprzekaźnika leucyny enkefaliny - środka przeciwbólowego produkowanego podczas stresu. Dla porównania, łzy, które robimy podczas siekania cebuli są mniej lepkie lub lepkie. Tak więc łzy emocjonalne pozostaną na twarzy człowieka dłużej, co oznacza, że będą bardziej widoczne dla ludzi. Ludzie, którzy nie płaczą, mogą być mniej społecznie powiązani. Niemiecki badacz psychologii przeprowadził intymny wywiad ze 120 osobami i stwierdził, że ci, którzy nie płaczą, wycofują się bardziej, czują się mniej związani i odczuwają więcej gniewu, obrzydzenia i wściekłości. Ale trzeba przeprowadzić więcej badań, aby dokładniej zbadać różnice między płaczem a nie płaczem. Chociaż nauka o tym, dlaczego płaczemy, jest nadal badana, emocjonalny płacz jest częścią naszego ludzkiego doświadczenia i najprawdopodobniej pomaga nam nawiązać więź i dać sobie nawzajem emocjonalne wsparcie. I bez względu na stan oczu, z którym masz do czynienia, dbanie o wzrok jest niezwykle ważne.