Słabe widzenie a choroby wzroku

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Słabe widzenie a choroby wzroku

Słabe widzenie a choroby wzroku

Słabe widzenie jest terminem używanym do opisania znacznego upośledzenia wzroku, które nie może być w pełni skorygowane za pomocą okularów, soczewek kontaktowych, leków lub operacji oczu. Słabe widzenie powoduje, że dana osoba nie jest w stanie wykonać niektórych codziennych zadań ze względu na wady wzroku. Z niedowidzeniem mamy do czynienia, gdy dana osoba ma trudności z wykonywaniem którejkolwiek z poniższych typowych czynności:

 • Czytanie
 • Codzienne zadania, takie jak pielęgnacja ciała
 • Oglądanie zdjęć
 • Rozpoznawanie twarzy

Miliony Amerykanów doświadczają normalnej utraty wzroku wraz z wiekiem, a liczba osób, u których występują problemy ze wzrokiem spowodowane stanem zdrowia, ma nadal rosnąć.

Istnieje wiele czynników, które mogą powodować słabe widzenie, w tym:

 • Zwyrodnienie plamki żółtej
 • Zaćma
 • Cukrzyca
 • Jaskra
 • Uszkodzenie oka
 • Wady wrodzone

Można zastosować kilka prostych metod:

 • Badanie wzroku
 • Aktualizowanie okularów do czytania
 • Używanie jasnego światła do czytania

Jeśli te sposoby nie działają, poproś swojego okulistę o pomoc lub o skierowanie do specjalisty zajmującego się słabym widzeniem.


Technologia dla słabowidzących

Osoby z chorobami oczu związanymi z wiekiem lub z zaburzeniami widzenia spowodowanymi urazem mogą odnieść korzyści z używania urządzeń słabowidzących.

Istnieją dwie podstawowe kategorie urządzeń słabowidzących: Lupy do oglądania rzeczy i obiektów znajdujących się blisko ciebie (soczewki powiększające lub maszyny) oraz lupy używane do oglądania obiektów i obrazów w oddali (soczewki teleskopowe). Wiele podświetlanych lup do oglądania bliskich przedmiotów poprawia czytelność poprzez zwiększenie oświetlenia. Dzięki postępowi technologicznemu, dostępnych jest wiele urządzeń dla osób słabowidzących, które zapewniają wielofunkcyjne (do bliży i do dali) powiększenie i pomoc wzrokową.

Technologia rozwija się, aby sprostać rosnącym potrzebom osób z upośledzeniem wzroku. Istnieje wiele produktów, które mogą pomóc osobom słabowidzącym. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego urządzenia wspomagającego widzenie, należy pamiętać o kilku celach:

 • Jaka jest zdolność wzrokowa danej osoby? Pomoce dla słabowidzących są tworzone z różnymi opcjami dla konkretnych potrzeb słabowidzących.
 • Do jakich zadań będzie wykorzystywany sprzęt wspomagający widzenie? Dowiedz się, do czego najlepiej wykorzystać każdy produkt, aby zdecydować, czy spełni on potrzeby danej osoby.
 • Czy urządzenie jest łatwe w użyciu? Odpowiednie urządzenie powinno być łatwe w użyciu.
 • Ile to kosztuje? Koszt urządzeń wspomagających widzenie może się różnić w zależności od wielu czynników.

Do popularnych produktów należą:

Przenośne lupy i lupy podświetlane- oferują powiększone czytanie w podróży. Doskonałe do czytania menu, list zakupów, czytania etykiet i innych rzeczy, przenośne lupy mieszczą się w kieszeni, torebce lub można je nosić przy pasku, co pozwala na szybkie i łatwe korzystanie z nich.

 

Lupy donoszenia - technologia do noszenia to przyszłość dla osób słabowidzących, które prowadzą aktywny tryb życia. Opcje noszalne umożliwiają widzenie i uczestniczenie w codziennych zadaniach, takich jak czytanie i rozpoznawanie twarzy.

 

Przenośne ekrany powiększające - są idealne do oglądania z bliska, jak również do oglądania na odległość. Te świetne przeglądarki oferują dużą elastyczność, od oglądania telewizji do używania funkcji lustrzanego odbicia do samodzielnego oglądania. Istnieją APPS dla smartfonów, które mogą być używane do powiększania materiałów do czytania.

 

Urządzenia stacjonarne do czytania książek, rachunków lub listów - mają duże, jasne ekrany. Stół do czytania oferuje pomoc wizualną przy czytaniu książek, opcjonalnie możliwość podłączenia komputera i nie tylko. Ta rodzina przenośnych urządzeń powiększających oferuje powiększenie do 75x.

 

 

Skonsultuj się ze specjalistą ds. słabowidzenia - rozważumówienie się na spotkanie z wyszkolonym specjalistą ds. słabowidzenia, jeśli masz specjalistyczne potrzeby. Są oni dostępni w większych miastach, można ich znaleźć kontaktując się z Instytutem Braille'a lub szukając w Internecie. Porozmawiaj ze swoim specjalistą od niedowidzenia, aby dowiedzieć się, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie i gdzie możesz go znaleźć.

Oprócz urządzeń dla osób słabo widzących i dobrego oświetlenia, niedrogie nieoptyczne pomoce adaptacyjne mogą pomóc w rutynowych codziennych czynnościach. Do takich urządzeń należą:

 • Książki kucharskie z dużym drukiem
 • Karty do gry z dużymi cyframi, zegary, telefony i zegarki
 • Elektroniczne "mówiące" zegary, minutniki kuchenne, termometry, ciśnieniomierze, a nawet buteleczki z tabletkami
 • Duże flamastry i papier z szeroką linią do pisania notatek
 • Kolorowe pudełka na tabletki
 • Przewodniki do podpisu, które pomogą Ci napisać podpis w odpowiednim miejscu

Wiele z tych przedmiotów można znaleźć w lokalnej aptece, sklepie dyskontowym lub księgarni. Twój specjalista od słabego widzenia może polecić detaliczne źródła nieoptycznych pomocy adaptacyjnych.

Utrata wzroku zdecydowanie może być niepokojąca, ale nauka adaptacji, z pomocą specjalistów od słabego widzenia, może skutkować ciągłą niezależnością. Ponieważ pomoce słabowidzące są narzędziami skoncentrowanymi na pomocy w aspekcie fizycznym, ważne jest również, aby w razie potrzeby skorzystać z pomocy doradcy psychologicznego lub dołączyć do grupy wsparcia, która może zapewnić potrzebną pomoc. Wreszcie, utrzymywanie kontaktów towarzyskich i proszenie o pomoc wzbogaci twoje życie, pomoże utrzymać niezależność i jakość życia.

Więcej na: http://ann-estetyka.pl