Wiek i wizja

Wiek i wizja

Jeśli masz ponad 40 lat, czy zauważyłeś zmiany w swoim wzroku?

Tak jak nasze ciała mają różne potrzeby wraz z wiekiem, tak samo nasze oczy. Wiele z tych zmian jest normalną częścią procesu starzenia się, podczas gdy inne mogą być spowodowane chorobami oczu związanymi z wiekiem.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o wpływie starzenia się na wzrok.

Zmiany w oku związane z wiekiem

Istnieje wiele subtelnych zmian zachodzących w oku wraz z wiekiem, które niekoniecznie są uznawane za choroby oczu.

    Prezbiopia - Być może zauważyłeś, że większość osób po 40 roku życia korzysta z jakiejś formy korekcji wzroku. Wynika to z prezbiopii, czyli spadku zdolności do skupiania wzroku z powodu stwardnienia soczewek w oku. Jest to naturalna część procesu starzenia się i może stać się zauważalna już po czterdziestce. Okulary do czytania lub bifokale mogą skorygować ten problem. Jeśli pomysł noszenia dodatkowych okularów i zakładania ich, aby zobaczyć swój telefon lub menu nie przemawia do Ciebie, istnieją również soczewki kontaktowe zaprojektowane specjalnie dla prezbiopii, zwane "wieloogniskowymi soczewkami kontaktowymi". Coopervision produkuje różne soczewki multifokalne, w tym soczewki jednodniowe, soczewki miesięczne i soczewki zaprojektowane specjalnie dla wczesnych prezbiopów. Suche oko - Z wiekiem nasze oczy produkują mniej łez, szczególnie u kobiet po menopauzie. Sztuczne krople łez mogą pomóc, podobnie jak niektóre leki. Mniejszy rozmiar źrenicy - Mięśnie, które kontrolują wielkość i reakcję źrenic, tracą z wiekiem siłę, przez co gorzej reagują na zmiany oświetlenia. Osoby starsze mogą potrzebować trzy razy więcej światła do czytania niż osoby w wieku 20 lat.

Choroby oczu związane z wiekiem

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na szereg chorób oczu związanych z wiekiem, takich jak jaskra, zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej.

    Zaćma - Stan ten jest spowodowany nagromadzeniem się białek w soczewce, co prowadzi do jej zmętnienia. Jest ona bardzo powszechna wśród starszych osób dorosłych i przytrafi się każdemu z nas, jeśli będziemy żyć wystarczająco długo. Na szczęście, operacja zaćmy, w której zmętniała soczewka jest zastępowana sztuczną soczewką, jest bardzo skuteczna. Jaskra - Jest to poważne schorzenie oczu, które może spowodować ślepotę już w ciągu trzech lat od wystąpienia. Jest ona spowodowana wzrostem ciśnienia w oku z powodu braku prawidłowego odpływu płynu. Chociaż nie ma lekarstwa, jaskra jest bardzo uleczalna, jeśli zostanie wcześnie wykryta. Ponieważ wczesne stadia tego zaburzenia nie dają żadnych objawów, ważne jest, aby co roku przeprowadzać badania okulistyczne. Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem - AMD jest główną przyczyną ślepoty wśród seniorów, dotykającą ponad 1,75 miliona Amerykanów. Jest to zaburzenie siatkówki, która kontroluje, jak dobrze widzimy szczegóły znajdujące się przed nami w porównaniu z tymi znajdującymi się na naszych peryferiach. To sprawia, że zadania takie jak czytanie drobnego druku stają się znacznie trudniejsze.

Starzenie się nie jest dla osób o słabym sercu, ale dobrą wiadomością jest to, że dzięki zdrowej diecie i wyborom dotyczącym stylu życia oraz regularnym wizytom u okulisty, możesz utrzymać wiele z tych problemów na dystans i szukać leczenia wcześnie dla każdego, kto się pojawi. Jeśli potrzebujesz nowego okulisty, skorzystaj z naszego narzędzia "Znajdź okulistę", aby znaleźć go w swojej okolicy.