Wpływ cukrzycy na oczy

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Wpływ cukrzycy na oczy

Wpływ cukrzycy na oczy

Cukrzyca dotyka prawie 10% całej populacji Stanów Zjednoczonych, a liczba zachorowań na cukrzycę wśród Amerykanów dramatycznie wzrasta. Pomimo jej powszechności, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z poważnego wpływu cukrzycy na oczy, ani z tego, że badanie wzroku może być pierwszą wskazówką do wykrycia choroby.

Podczas gdy u większości osób z cukrzycą występują jedynie niewielkie zaburzenia wzroku, choroba ta może prowadzić do niezliczonej ilości schorzeń, które mogą prowadzić do ślepoty, w tym retinopatii cukrzycowej, zaćmy i jaskry.

  • Retinopatia cukrzycowa - Kiedy poziom cukru we krwi jest wysoki z powodu cukrzycy, jest to bardzo stresujące dla naczyń krwionośnych w całym organizmie, w tym oka, co może spowodować, że zaczną one przeciekać, krwawić i puchnąć siatkówki, wpływając tym samym na widzenie. Nazywa się to retinopatią cukrzycową i jest główną przyczyną ślepoty w USA. Według Narodowego Instytutu Oka (NEI), 7,7 miliona Amerykanów cierpi na tę chorobę, co oznacza wzrost o 3,7 miliona w ciągu ostatniej dekady.
  • Zaćma - Osoby z cukrzycą są o 60% bardziej narażone na rozwój zaćmy, a u wielu z nich ta choroba oczu rozwija się w młodszym wieku i postępuje szybciej niż u osób bez cukrzycy. Podczas gdy wiele osób poddaje się operacji usunięcia zaćmy w celu usunięcia uszkodzonej soczewki, procedura ta może pogorszyć retinopatię u osób z cukrzycą.
  • Jaskra - Cukrzyca może zwiększać ciśnienie wewnątrz oka, co z kolei uszkadza nerwy w jego wnętrzu. Zaburzenie to nazywane jest jaskrą. Osoby z cukrzycą są o 40% bardziej narażone na rozwój tego schorzenia oczu, a im dłużej ktoś choruje na cukrzycę, tym częściej występuje jaskra.

Związek pomiędzy oczami a cukrzycą jest tak ścisły, że lekarze okuliści często jako pierwsi dostrzegają oznaki cukrzycy podczas rutynowych badań oczu. Ponieważ jedna czwarta osób z cukrzycą nawet nie wie, że ją ma, a wczesne wykrycie może dać pacjentom większe szanse na zapobieganie uszkodzeniom poprzez wczesne leczenie i zarządzanie, ważne jest, aby każdy przeprowadzał rutynowe badania oczu, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia fizycznego.

Przeczytaj więcej na ten temat na stronie: http://ann-estetyka.pl