Wpływ urządzeń cyfrowych na wzrok dziecka

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Wpływ urządzeń cyfrowych na wzrok dziecka

Wpływ urządzeń cyfrowych na wzrok dziecka

Święta tuż tuż, co oznacza, że wielu rodziców wybiera się na zakupy tabletów, gier komputerowych i innych urządzeń elektronicznych dla swoich dzieci. Ale czy te urządzenia mogą powodować problemy dla ich oczu? Według AOA (American Optometric Association), dzieci nie tylko doświadczają tych samych objawów związanych z korzystaniem z ekranów mediów cyfrowych, co dorośli, znanych jako syndrom widzenia komputerowego (CVS), ale mogą być nawet bardziej podatne na rozwój tych problemów.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twoje dziecko godzinami grało w gry wideo? Dzieci mają ograniczoną samoświadomość, co pozwala im skupić się na przyjemnym zadaniu aż do wyczerpania. Jeśli to brzmi jak Twoje dzieci, naucz je zasady, którą lekarze okuliści nazywają "20-20-10": co 20 minut patrz na obiekt oddalony o 20 stóp przez co najmniej 10 sekund, aby dać oczom odpocząć.

Dzieci mają większe zdolności adaptacyjne niż dorośli, co powoduje, że lepiej znoszą dyskomfort. O ile w większości przypadków jest to pozytywna cecha, w przypadku wpatrywania się w ekrany, dzieci mogą nie wiedzieć, jak dostosować swój wzrok, jeśli występuje nadmiar odblasków. Mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że mają niewyraźne widzenie z powodu wady refrakcji, takiej jak krótkowzroczność, co może powodować dalsze zmęczenie oczu. Aby temu zapobiec, pamiętaj o corocznym badaniu wzroku dziecka u okulisty. Należy również uważnie sprawdzać, czy na ekranach telewizorów i komputerów w domu nie ma odblasków i w razie potrzeby zmieniać ich położenie.

Ponieważ większość stanowisk komputerowych jest przeznaczona dla osób dorosłych, dzieci często nie są ustawione w odpowiedniej pozycji, aby widzieć ekran, co powoduje problemy ze wzrokiem. Upewnij się, że krzesło dziecka znajduje się na odpowiedniej wysokości, kąt widzenia około 15% w dół jest idealny i że jego stopy mogą dotykać ziemi.

Tablety i smartfony są szczególnie trudne dla oczu dzieci, ponieważ ekrany są trzymane tak blisko twarzy, powodując zmęczenie oczu. Godziny, które dzieci spędzają pochylone nad tymi urządzeniami, mogą powodować problemy ergonomiczne związane z CVS. Robienie przerw i przełączanie się na bardziej oddalony ekran może pomóc w zapobieganiu problemom.

Wiele z ulubionych prezentów dzieci w tym roku będzie związanych z mediami cyfrowymi. Mamy nadzieję, że nasze sugestie pomogą Twojej rodzinie spędzić bezpiecznie i zdrowo okres świąteczny.

Czy Twoje dziecko potrzebuje badania wzroku? Skorzystaj z naszego narzędzia Znajdź okulistę, aby znaleźć wykwalifikowanego okulistę w swojej okolicy. Znajdź okulistę