Jak rozwijają się oczy

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Jak rozwijają się oczy

Jak rozwijają się oczy

Oko jest jednym z najbardziej skomplikowanych narządów w ludzkim ciele, a jego pełny rozwój trwa lata. Musi ono zbierać i skupiać światło, a następnie przekształcać je w sygnał elektryczny, który mózg może zrozumieć za pomocą dziesiątek różnych rodzajów neuronów. Proces ten jest wyuczonym zachowaniem, które rozpoczyna się jeszcze przed narodzinami.

Etapy rozwoju oka

Oczy zaczynają się formować w łonie matki zaledwie sześć tygodni po poczęciu i mogą zacząć widzieć światło nawet przez złączone powieki na początku drugiego trymestru. Okazuje się, zgodnie z najnowszymi badaniami, że ekspozycja na światło w łonie matki jest niezbędna dla zdrowych oczu i prawidłowego widzenia. Po urodzeniu, dzieci są rzucone w świat stymulacji wzrokowej, ale nie mają jeszcze rozwiniętej zdolności rozróżniania dwóch celów. Najbardziej interesują je cele o wysokim kontraście, a ich głównym celem są obiekty znajdujące się w odległości nieco mniejszej niż stopa, czyli w odległości, w jakiej znajduje się twarz matki podczas karmienia. Po tym etapie, w pierwszym roku życia, istnieje wiele kamieni milowych w rozwoju wzroku:

  • Przez pierwsze kilka miesięcy oczy dziecka uczą się współpracować i zaczynają śledzić poruszające się obiekty. Zaczyna się również rozwijać koordynacja oko-ręka. Około piątego miesiąca życia zaczyna się postrzeganie głębi i dziecko jest w stanie zacząć widzieć świat w trzech wymiarach. Na tym etapie utrwala się również widzenie kolorów. Od około dziewiątego miesiąca dzieci uczą się używać oczu i rąk razem, uczą się raczkować i chodzić, a także zyskują większą sprawność manualną. Potrafią już dość dobrze oceniać odległości i rzucać z pewną precyzją.

Oznaki możliwych problemów z widzeniem u niemowląt

Chociaż problemy z oczami i wzrokiem u niemowląt są rzadkie, według Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego (AOA) istnieją pewne oznaki, na które rodzice mogą zwrócić uwagę, a które mogą wskazywać na problemy z oczami i wzrokiem:

  • Nadmierne łzawienie - wskazujące na zablokowane kanaliki łzowe Czerwone lub inkrustowane powieki - możliwe zakażenie oka Ciągłe odwracanie oczu - oznaka zeza Nadmierna wrażliwość na światło - wskazuje na możliwe podwyższone ciśnienie w oku Biała źrenica - może wskazywać na obecność nowotworu oka

Jak wspierać rozwój wzroku

Ponieważ wzrok jest procesem wyuczonym, tak jak chodzenie i mówienie, rodzice i opiekunowie odgrywają ważną rolę w rozwoju wzroku dziecka. Oprócz zwracania uwagi na powyższe oznaki problemów z oczami lub wzrokiem, rodzice powinni przyprowadzić dziecko na pierwszą kompleksową ocenę wzroku w wieku około 6 miesięcy, ponieważ niektóre problemy są łatwiejsze do skorygowania, jeśli są wcześnie zidentyfikowane i leczone. Angażowanie się w działania odpowiednie dla wieku, takie jak umieszczanie zabawek w zakresie ogniskowej od 8 do 12 cali w przypadku małych niemowląt lub granie w patty cake i toczenie piłek tam i z powrotem w przypadku starszych niemowląt, pomoże w procesie uczenia się dziecka. 

Przeczytaj więcej na ten temat na stronie: http://ann-estetyka.pl

Obserwowanie rozwoju wzroku niemowlęcia jest fascynującym procesem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozwoju wzroku niemowląt i konkretnych działaniach wspomagających rozwój wzroku, program zdrowia publicznego AOA InfantSEE® zapewnia bezpłatne informacje, jak również bezpłatne kompleksowe oceny wzroku niemowląt przez uczestniczących optometrystów.

Nic w tym wpisie na blogu nie może być interpretowane jako porada medyczna, ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń specjalisty medycznego. W przypadku szczegółowych pytań należy skontaktować się z lekarzem okulistą.