Operacja zaćmy a rogowacenie

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Operacja zaćmy a rogowacenie

Operacja zaćmy a rogowacenie

1/8/15

Oko działa jak kamera, a konkretnie aparat cyfrowy. Jest tam przednia soczewka aparatu (rogówka), przysłona (tęczówka), film (siatkówka) oraz przewód doprowadzający obraz do mózgu (nerw wzrokowy). Ten "aparat" ma też dodatkową soczewkę - naturalną soczewkę krystaliczną, która leży za tęczówką. Ta naturalna soczewka jest elastyczna, gdy jesteśmy młodzi, co pozwala nam skupić się na odległość, a następnie natychmiastowo z bliska. Około 40-45 roku życia ta naturalna soczewka zaczyna się usztywniać, co powoduje, że większość ludzi musi używać okularów do czytania. To usztywnienie jest początkiem procesu starzenia, który ostatecznie prowadzi do powstania zaćmy. O zaćmie mówimy wtedy, gdy staje się ona na tyle zmętniona, że wpływa na jakość widzenia. Ogólnie rzecz biorąc, operacja zaćmy jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej udanych spośród wszystkich wykonywanych operacji. Podstawy operacji zaćmy w oczach z keratoconusem są bardzo podobne do operacji w oczach bez keratoconusa.

Keratoconus (KC) wpływa na ten "aparat" powodując wybrzuszenie przedniej soczewki (rogówki). To powoduje, że optyka jest zniekształcona. W wielu przypadkach można to skorygować za pomocą twardych soczewek kontaktowych (CL) lub okularów; w innych przypadkach konieczny może być przeszczep rogówki. Kiedy przychodzi czas na operację zaćmy w przypadku KC, istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Stabilność rogówki
Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest stabilność rogówki. Ogólnie rzecz biorąc, KC postępuje bardziej w późnych nastolatkach i wczesnych latach dwudziestych, a następnie stabilizuje się z wiekiem. Bardzo ekscytującą metodą leczenia KC jest krzyżowe łączenie kolagenu. Zabieg ten ma na celu usztywnienie rogówki, aby zapobiec niestabilności, która jest nieodłącznym elementem KC. Zabieg ten obiecuje zatrzymać progresję KC w młodym wieku. Na szczęście z wiekiem rogówka naturalnie się usieciowuje i usztywnia, dlatego gdy przychodzi czas na operację zaćmy, szansa na postęp KC jest niewielka. Lekarz musi dobrać odpowiednią soczewkę wewnątrzgałkową (IOL), aby przywrócić ostrość wzroku po operacji. Dwa najważniejsze czynniki przy wyborze IOL to długość oka i kształt rogówki. Długotrwałe noszenie IOL może zmodyfikować Twoją rogówkę. Ważne jest, aby upewnić się, że nie jesteś z CLs wystarczająco długo, aby rogówka osiągnąć swój naturalny kształt. W zależności od tego, jak długo nosili Państwo soczewki, ustabilizowanie się rogówki może potrwać kilka miesięcy. Ten czas może stanowić wyzwanie, ponieważ Twoje widzenie będzie nieoptymalne (ponieważ nie możesz nosić CLs) i będzie się zmieniać (ponieważ rogówka osiąga swój naturalny kształt). Kiedy rogówka się ustabilizuje, ważne jest, aby określić, czy topografia (kształt) jest regularna czy nieregularna. Ta "regularność" jest również znana jako astygmatyzm. Jeśli astygmatyzm jest regularny, światło jest skupiane jako linia - generalnie, to zniekształcenie można naprawić za pomocą okularów. Jeśli jednak astygmatyzm jest nieregularny, światło nie może być skupione za pomocą okularów i potrzebne są twarde soczewki CL, aby zapewnić optymalne skupienie. Jeśli miałeś przeszczep rogówki, zazwyczaj zalecam usunięcie wszystkich szwów, aby umożliwić Twojej nowej rogówce osiągnięcie jej naturalnego kształtu.

Wybór IOL
Drugą rzeczą, którą należy rozważyć jest rodzaj IOL. IOLs pozwalają lekarzowi refocus optyki oka po operacji. W wielu przypadkach, prawidłowy wybór IOL może zmniejszyć zależność od okularów lub CLs. Istnieje kilka czynników, które są ważne przy rozważaniu właściwego IOL dla keratoconic pacjenta. Ilość i regularność twojego astygmatyzmu odgrywa bardzo ważną rolę w wyborze IOL. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery rodzaje IOL dostępne w USA - jednoogniskowe, toryczne, pseudoakomodacyjne i wieloogniskowe. Generalnie nie polecam IOL-ów wieloogniskowych u pacjentów z KC. Te IOL pozwalają na niezależność okularową poprzez rozdzielenie energii świetlnej dla dali i bliży, jednak przy aberracji rogówki (co ma miejsce w KC), te IOL nie radzą sobie dobrze. Jeśli istnieje niewielka ilość regularnego astygmatyzmu lub nieregularnego astygmatyzmu, najlepszym rozwiązaniem jest monofokalny IOL. Jest to "standardowy" IOL, który jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Jeśli masz wyższe kwoty astygmatyzmu, że lekarz określa, że jest głównie regularne, może skorzystać z toric (astygmatyzm korygowania) IOL. Te IOLs może znacznie poprawić swoją nieskorygowaną wizję i naprawdę zmniejszyć swoją zależność od okularów. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że monofokalne i toryczne IOLs tylko poprawić wizję w jednej odległości. Z monofokalnym IOL nadal można nosić CL, aby dostroić swoją wizję, jednak z torycznym IOL, w ogóle trzeba będzie okulary dla każdego błędu resztkowego. Istnieje pseudoakomodacyjna toryczna IOL dostępne, a to może być dobrym rozwiązaniem, jeśli próbujesz zmniejszyć zależność od okularów i skorygować niektóre z astygmatyzmu. Te IOLs są stosunkowo nowe na rynku amerykańskim.

Jeśli miałeś przeszczep rogówki
W przypadku przeszczepu rogówki wiele z tych samych czynników należy rozważyć - stabilność przeszczepu, wybór IOL, itp. Ponadto, należy ocenić stan zdrowia przeszczepu. Przed operacją zaćmy u moich pacjentów z przeszczepem rogówki, upewniam się, że usunęliśmy wszystkie szwy i daliśmy rogówce czas na ustabilizowanie się (tak jak w przypadku osób noszących CTL). Jeśli jest się nosicielem CL, obowiązuje ta sama zasada, że nie ma TL, dopóki topografia nie będzie stabilna. Przed poddaniem się operacji zaćmy należy ustalić stan zdrowia przeszczepu. Rogówka ma pięć głównych warstw - tylna warstwa (wewnętrzna) nazywana jest śródbłonkiem. Warstwa ta jest odpowiedzialna za "wypompowywanie" płynu z rogówki, dzięki czemu pozostaje ona przejrzysta. We wszystkich oczach dochodzi do utraty komórek śródbłonka przy operacji zaćmy. Zazwyczaj wykonuję "mikroskopię spekularną", która pozwala mi uwidocznić i określić ilościowo śródbłonek rogówki przed operacją. Pozwala mi to na stratyfikację ryzyka przed operacją. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że przeszczepy rogówki mają określoną żywotność i mogą wymagać powtórzenia w przyszłości.

Należy pamiętać, że istnieje pewna niepewność w biometrii (proces wyboru IOL) we wszystkich oczach - błąd ten może być wyższy w oczach keratokonicznych. To podkreśla, dlaczego zapewnienie stabilności jest ważne. Równie ważne jest wybranie właściwego IOL dla danej sytuacji. Należy również pamiętać, że w tym artykule omówiłem ogólniki. Twój indywidualny przypadek może być inny. Jest to rozmowa, którą najlepiej pozostawić między tobą a twoim chirurgiem. Ogólnie rzecz biorąc, operacja zaćmy i keratokonusu lub przeszczep rogówki mogą być bardzo bezpiecznym i skutecznym sposobem na przywrócenie widzenia.

Sumit (Sam) Garg, MD
Tymczasowa Katedra Klinicznej Okulistyki i Dyrektor Medyczny
Instytut Oka GavinaHerberta na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine

Chirurgia zaćmy i rogowacenie Tagged on: zaćma soczewki kontaktowe rogówka crosslinking dr Sam Garg Gavin Herbert Eye Institute soczewki wewnątrzgałkowe keratokonus UC Irvine