Tymczasowa utrata widzenia peryferyjnego: Przyczyny, leczenie, zapobieganie

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Tymczasowa utrata widzenia peryferyjnego: Przyczyny, leczenie, zapobieganie

Tymczasowa utrata widzenia peryferyjnego: Przyczyny, leczenie, zapobieganie

Jeśli jesteś jak większość ludzi, utrata wzroku prawdopodobnie cię przeraża. Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w 2016 roku przez Uniwersytet Johna Hopkinsa wykazało, że Amerykanie we wszystkich grupach wiekowych i etnicznych uważają, że najgorszym wynikiem zdrowotnym byłaby utrata wzroku.

Co nie jest zaskakujące, większość respondentów poparła również profilaktykę i opiekę zdrowotną dla oczu, co jest praktyczne, ponieważ posiadanie wykwalifikowanego okulisty w swoim kącie może wcześnie wychwycić problemy i pomóc chronić Cię przed tymczasową i trwałą utratą wzroku.

Głównym tematem tego artykułu jest widzenie peryferyjne, znane również jako widzenie boczne, które daje nam możliwość widzenia na boki, powyżej i poniżej naszego centralnego punktu skupienia. W tym artykule zostaną przedstawione informacje na temat przyczyn tymczasowej utraty widzenia peryferyjnego, sposobów zapobiegania temu zjawisku oraz możliwości jego leczenia.

Jak się czuje tymczasowa utrata widzenia peryferyjnego?

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w kabinie na statku wycieczkowym. Stoisz kilka stóp od bulaju. Przy normalnym widzeniu będzie Pan/Pani widział/a bulaj, niebo i ocean na zewnątrz, które znajdują się w centralnym polu widzenia. Zobaczysz również fragmenty białych ścian i sufitu, stolik i lampę tuż przy bulaju i więcej, ponieważ masz normalne widzenie peryferyjne.

Jeśli utracisz widzenie peryferyjne, krawędzie pokoju, w którym stoisz, mogą się rozmywać i zanikać w widzeniu bocznym, a jeśli widzenie peryferyjne zaniknie całkowicie, zobaczysz tylko bulaj i to, co jest na zewnątrz.

Co powoduje widzenie tunelowe?

Amerykańska Akademia of Ophthalmology (AAO) twierdzi, że utrata widzenia obwodowego (zwana również widzeniem tunelowym) może być spowodowana następującymi schorzeniami:

Retinopatia cukrzycowa

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić małe naczynia krwionośne w siatkówce, która jest obszarem oka wyczuwającym światło. W miarę postępu uszkodzenia, zmiany w widzeniu, w tym utrata widzenia obwodowego, mogą być widoczne.

Jaskra

Choroba ta uszkadza nerw wzrokowy, który komunikuje się z mózgiem, z powodu wzrostu ciśnienia w oku. Kluczem do skutecznego zarządzania tą chorobą jest wczesna diagnoza i leczenie. Uszkodzenie nerwu może spowodować utratę widzenia obwodowego, a nieleczona może z czasem doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Pigmentowe zapalenie siatkówki

Ta choroba genetyczna uszkadza siatkówkę i zwykle dotyka nastolatków i młodych dorosłych, ale może dotknąć ludzi w każdym wieku. Pierwszym objawem jest zazwyczaj ślepota nocna, ale może ona przejść w niezdolność do rozróżniania kolorów, a następnie w utratę widzenia obwodowego.

Co powoduje tymczasową utratę widzenia obwodowego?

Przyczyny mogą być bardzo różnorodne, od stanu zdrowia i stresu emocjonalnego po ciśnienie w siatkówce. Oto kilka znanych przyczyn, działań zapobiegawczych i sposobów leczenia tymczasowej utraty widzenia obwodowego.

Migrena oczna

Jeśli cierpisz na migrenę, być może doświadczyłeś migreny, która była na tyle silna, że spowodowała obwodową utratę wzroku w jednym oku, albo z migrenowym bólem głowy, albo po nim.

Według WebMD, przyczyny migreny ocznej nie są znane, ale niektórzy eksperci teoretyzują, że są one spowodowane przez:

  • Skurcze w naczyniach krwionośnych siatkówki Zmiany w komórkach nerwowych, które rozprzestrzeniają się po siatkówce.

Migreny oczne zwykle ustępują samoistnie w ciągu 60 minut, więc nie są leczone - nie ma też znanej metody zapobiegania im.

Zespół omdleń wazowagalnych

Podstawowym objawem zespołu omdleń wazowagalnych, czyli zespołu charakteryzującego się spadkiem ciśnienia krwi, który prowadzi do omdlenia, jest tymczasowa utrata widzenia obwodowego. Inne objawy to bladość skóry, zawroty głowy i niewyraźne widzenie.

Zespół ten jest wywoływany przez czynnik wyzwalający, taki jak widok krwi, który powoduje spadek tętna i ciśnienia krwi oraz prowadzi do wystąpienia objawów, takich jak utrata widzenia obwodowego i omdlenie. Jeśli czujesz się słabo lub tracisz widzenie obwodowe, Mayo Clinic sugeruje, aby położyć się i umieścić stopy w powietrzu, aby utrzymać krążenie krwi.

Chociaż unikanie tego, co wywołuje zdarzenie może pomóc w zapobieganiu, jeśli wystąpi omdlenie lub utrata wzroku, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Skrajna panika lub stres

Chociaż uczucie stresu emocjonalnego samo w sobie nie jest przyczyną utraty widzenia peryferyjnego, zmiany takie jak tymczasowy spadek ciśnienia krwi podczas wyjątkowo emocjonalnego czasu mogą prowadzić do przyćmienia lub tymczasowej utraty wzroku, zgodnie z AAO.

W tych przypadkach, utrata wzroku zazwyczaj wraca do normy i nie wymaga leczenia. Jednakże, każdy rodzaj utraty wzroku może wskazywać na coś poważnego. Skontaktuj się z okulistą, aby uzyskać ocenę w celu zapewnienia, że nie ma nic bardziej poważnego, aby być zaniepokojony.

Jeśli szukasz dobrego okulisty, który pomoże Ci utrzymać zdrowie oczu i zdiagnozować zmiany w Twoim widzeniu, umów się na wizytę online w Southwestern Eye Center już dziś.