Stylizacje - jak je uzyskać i jak się ich pozbyć

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Stylizacje - jak je uzyskać i jak się ich pozbyć

Stylizacje - jak je uzyskać i jak się ich pozbyć

Czy masz coś, co wygląda jak pryszcz na zewnętrznej lub wewnętrznej stronie powieki? Jest to strasznie niekomfortowe i nieestetyczne? To właśnie jest stygmat. Znany również jako "hordeolum zewnętrzne lub wewnętrzne", stygon jest infekcją wywołaną przez bakterię staphylococcus (lub "staph"). Choć nie jest poważna, może być bardzo nieprzyjemna. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, skąd się biorą stypy, jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć, gdy już się pojawią:

Skąd się biorą

Styry są najczęściej spowodowane zablokowaniem gruczołu olejowego u nasady rzęs. Pierwszymi objawami są ból, zaczerwienienie i tkliwość. Czasami puchnie również cała powieka. Wywołać je może niewłaściwe odżywianie, brak snu, brak higieny oraz pocieranie oczu. Bakteria znajduje się w nosie i łatwo się przenosi, gdy pocieramy nos, a następnie oko. Styry są zaraźliwe, więc można się nimi zarazić dzieląc poszewki na poduszki, pościel, ściereczki lub kosmetyki z osobą zarażoną.

Czy uważasz, że masz stygę? Udaj się do okulisty w celu postawienia profesjonalnej diagnozy. Znajdź mojego okulistę

Jak się ich pozbyć?

Choć może to być kuszące, nigdy nie "wyskakuj" ze sztyftu. Może to spowodować rozprzestrzenienie się bakterii na inne części powieki i tylko pogorszyć sytuację. Połączenie cierpliwości i sporadycznego stosowania ciepłego kompresu jest zazwyczaj najlepszym podejściem. Pęknie on sam, kiedy będzie gotowy. Jeśli po dwóch tygodniach nie nastąpi poprawa lub pogorszenie, należy skontaktować się z lekarzem. Lekarze czasami przepiszą antybiotyk lub wypalą szczególnie drażniący stygmat. Jeżeli stygmat powoduje problemy z widzeniem, staje się bardzo bolesny, krwawi lub znajduje się po wewnętrznej stronie powieki, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Choć mogą wyglądać i czuć się okropnie, to zazwyczaj nie powodują problemów ze wzrokiem i ustępują samoistnie w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Pamiętaj tylko, aby utrzymywać to miejsce w czystości, nie przekłuwać go i stosować ciepłe okłady. Nie jest dobrym pomysłem noszenie soczewek kontaktowych, gdy masz stygę, ponieważ może to zwiększyć dyskomfort, a jeśli stygwa pęknie, bakterie mogą zostać uwięzione pod soczewką. Jeśli nie czujesz się pewnie z powodu swojego wyglądu, nie ulegaj pokusie nakładania makijażu na stygę. Zamiast tego, dobra para ciemnych okularów przeciwsłonecznych załatwi sprawę.

Żaden z fragmentów tego artykułu nie może być interpretowany jako porada medyczna, ani nie ma na celu zastąpienia zaleceń lekarza specjalisty. W przypadku szczegółowych pytań należy skontaktować się z lekarzem okulistą.