Wszystkie różne rodzaje ślepoty na kolory

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Wszystkie różne rodzaje ślepoty na kolory

Wszystkie różne rodzaje ślepoty na kolory

Większość z nas ma zdolność do postrzegania miliona różnych kolorów. Wynika to z obecności trzech rodzajów czopków w naszych oczach, które wysyłają wiadomości o kolorach do naszego mózgu. Ale są ludzie, którzy mają wadliwe stożka lub tylko dwa stożki, które mogą znacznie zmniejszyć percepcję kolorów. Ten stan jest znany jako ślepota barw i jest bardzo powszechny - około 8% mężczyzn na całym świecie i 0,5% kobiet. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieją różne rodzaje ślepoty barw. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych odmianach:

Czerwono-zielona ślepota barwna

Normalne widzenie kolorów jest znane jako trichromia, ponieważ wykorzystuje wszystkie trzy rodzaje czopków prawidłowo, pozwalając nam widzieć tak wiele wspaniałych kolorów. Zabierz jeden stożek - przejdź od bycia tym, co naukowcy nazywają trichromatem do dichromatu - a liczba możliwych kombinacji spada do 10 000. Większość osób niewidomych na kolory to mężczyźni, ponieważ geny zaangażowane w widzenie kolorów znajdują się na chromosomie X, z których mężczyźni mają tylko jeden. Najczęstsza forma ślepoty barw jest znana jako czerwono-zielona ślepota barw i jest w rzeczywistości zgrupowaniem kilku zaburzeń o podobnym wpływie na widzenie. Zmniejszona wrażliwość na światło czerwone z powodu braku lub wadliwych stożków L (lub czopków o długiej fali) znana jest jako protanopia lub protanomalia, odpowiednio, a zmniejszona wrażliwość na światło zielone z powodu braku lub wadliwych czopków M (lub czopków o średniej fali) znana jest jako deuteranopia lub deuteranomalia, odpowiednio. Te typy powodują trudności w rozróżnianiu czerwieni, zieleni i pomarańczy oraz powodują, że błękity i żółcie się wyróżniają.

Niebiesko-żółta ślepota barwna

Brak lub osłabienie stożków s (lub stożków krótkofalowych) jest stanem zwanym odpowiednio Tritanopia lub Tritanomalia. Oba są niezwykle rzadkie, występują u 1 na 30-50,000 osób i zmieniają zdolność do odróżniania niektórych niebieskich kolorów od zielonych i niektórych żółtych od fioletowych.

Całkowita ślepota na kolory

Są tacy, którzy nie widzą żadnych kolorów - dla nich świat jest czarno-białym filmem. Jest to znane jako monochromia lub achromatopsja i jest spowodowane niefunkcjonującymi lub nieobecnymi czopkami siatkówki. Achromatopsja jest niezwykle rzadka i występuje u około 1 na 33 000 osób.

Ślepota barw jest najczęściej dziedziczona, choć nabyte wady widzenia barw mogą być spowodowane przez niektóre choroby przewlekłe, wypadki, substancje chemiczne lub leki. Obecnie nie ma lekarstwa na ślepotę barw, choć poczyniono pewne postępy w terapii genowej u małp. Jeśli myślisz, że możesz mieć jakąś wadę widzenia kolorów, zobacz swojego okulistę. On lub ona może dać ci test Ishihara Plate, ten z wszystkimi kolorowymi kropkami, lub użyć bardziej wyrafinowanych testów w razie potrzeby, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście jesteś ślepy na kolory. Jeśli jesteś kobietą i wydaje Ci się, że widzisz kolory inaczej, możesz być jednym z rzadkich przypadków kobiet z czwartym stożkiem, znanym jako tetrachromazja. Jeśli tak jest, możesz być w stanie zobaczyć 100 razy więcej kolorów niż reszta z nas!