Braille
4/22/14
Soczewki kontaktowe dają osobie możliwość widzenia bez okularów. Jeśli masz keratoconus, są one niezbędne do widzenia, ponieważ zwykłe okulary nie sprawdzają się przy nieregularnym kształcie rogówki. Jednak ostatnio te stosunkowo proste soczewki stworzyły zupełnie nowy świat, w którym mogą podawać leki okulistyczne, mierzyć poziom glukozy we krwi, a nawet pomagać widzieć osobom niewidomym.
Dzięki uprzejmości GoogleMonitorowanie poziomu cukru we krwi
Słyszeliście już o okularach Google Glasses, ale Google wychodzi poza smartfony do monitorowania zdrowia. Obecnie pracuje nad soczewką z maleńkimi bezprzewodowymi chipami i czujnikami glukozy umieszczonymi pomiędzy dwiema soczewkami. Czujniki te będą monitorować poziom glukozy raz na sekundę i wykorzystywać maleńkie diody LED, również umieszczone wewnątrz soczewek, które będą migać, gdy poziom glukozy będzie za wysoki lub za niski. Jak duże są te układy elektroniczne? Są nie większe niż drobina brokatu, a ich antena bezprzewodowa jest cieńsza niż ludzki włos. Choć prace nad nimi wciąż trwają - firma Google przeprowadziła badania kliniczne i prowadzi rozmowy z FDA - dzięki nim monitorowanie poziomu cukru we krwi mogłoby być znacznie mniej inwazyjne niż nakłuwanie palca kilka razy dziennie.
Dostarczanie leków na jaskrę
Przekonanie pacjentów cierpiących na jaskrę do regularnego stosowania kropli do oczu w celu regulacji ciśnienia w oku zawsze stanowiło problem. Pacjenci zapominają, nie chcą się męczyć lub mają trudności z wprowadzeniem kropli do oczu. Może się to zmienić dzięki dwóm projektom badawczym, w których poszukuje się możliwości stosowania soczewek kontaktowych do podawania leków przez dłuższy czas.
Naukowcy z Wydziału Okulistyki Massachusetts Eye and Ear/Harvard Medical School, Szpitala Dziecięcego w Bostonie oraz Instytutu Technologii w Massachusetts pracują nad soczewką z przezroczystym środkowym obszarem i folią polimerową z lekiem na jaskrę - latanoprostem - wokół krawędzi, aby kontrolować uwalnianie leku. Soczewki te mogą być wykonane bez mocy refrakcyjnej lub z możliwością korekcji wady refrakcji w oczach krótkowzrocznych lub dalekowzrocznych.
Inny zespół z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles połączył lek na jaskrę - maleinian timololu - z nanodiamentami i umieścił je w soczewkach kontaktowych. Gdy leki wchodzą w interakcję z łzami pacjenta, są uwalniane do oka. Chociaż nanodiamenty wzmacniają soczewkę, nie ma różnicy w zawartości wody, więc soczewki są wygodne w noszeniu i umożliwiają dotarcie tlenu do oka.
Widzieć w ciemności
Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan opracowali czujnik podczerwieni, który mógłby zostać wykorzystany do produkcji noktowizyjnych soczewek kontaktowych. Dzięki grafenowi, czyli ściśle upakowanej warstwie atomów węgla, naukowcy byli w stanie stworzyć supercienki czujnik, który można umieścić na soczewce kontaktowej lub zintegrować z telefonem komórkowym.
Komórki macierzyste w leczeniu uszkodzeń rogówki
Naukowcy z Australii pracują nad sposobem leczenia uszkodzeń rogówki za pomocą soczewek kontaktowych nasyconych komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste zostały pobrane z dobrego oka uczestnika badania, a następnie umieszczone na soczewkach kontaktowych (jeśli wada dotyczy obu oczu, komórki macierzyste są pobierane z innej części oka). Po około dwóch tygodniach noszenia soczewek kontaktowych badani zauważyli znaczną poprawę wzroku.
Pomaganie niewidomym w widzeniu
A na co komu soczewki kontaktowe, jeśli jest niewidomy? Na Uniwersytecie Bar Ilan w Izraelu naukowcy tworzą specjalne soczewki, które przekładają obrazy na wrażenia odczuwane na oku. Zasada działania polega na zrobieniu zdjęcia smartfonem lub aparatem fotograficznym, które następnie jest przetwarzane i przesyłane do soczewki kontaktowej. Wykonana na zamówienie soczewka jest wyposażona w szereg elektrod, które za pomocą niewielkich impulsów elektrycznych przenoszą kształty na rogówkę, podobnie jak w alfabecie Braille'a. Po kilku ćwiczeniach badani byli w stanie rozpoznawać konkretne przedmioty.
W rozszerzaniu zastosowań soczewek kontaktowych powyższe projekty wydają się być dopiero początkiem - wszystkie zostały zgłoszone w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku. Naukowcy i programiści współpracują ze sobą, aby znaleźć coraz lepsze sposoby pomocy w problemach ze wzrokiem i problemach medycznych przy użyciu soczewek kontaktowych.
Susan DeRemer, CFRE
Wiceprezes ds. rozwoju
Fundacja Odkryj Oko