Spojrzenie miłości: rola kontaktu wzrokowego w relacjach międzyludzkich

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Spojrzenie miłości: rola kontaktu wzrokowego w relacjach międzyludzkich

Spojrzenie miłości: rola kontaktu wzrokowego w relacjach międzyludzkich

Mówi się, że "oczy są oknem do duszy", ale okazuje się, że są one również oknem do serca. Przeprowadzono wiele badań na temat tego, jak niewerbalne wskazówki z oczu wpływają na nasze zachowanie wobec siebie nawzajem. Jeśli chodzi o znalezienie miłości, najwyraźniej to, jak komunikujesz się z oczami, może zrobić różnicę.

Przedłużający się kontakt wzrokowy może powodować przyciąganie

Kontakt wzrokowy jest potężnym stymulatorem uczuć. Badanie opublikowane w Journal of Research and Personality, w którym dwie obce osoby płci przeciwnej zostały poproszone o wpatrywanie się w oczy drugiej osoby przez dwie minuty, wykazało, że w niektórych przypadkach wystarczyło to do wytworzenia namiętnych uczuć do siebie nawzajem. Tak bardzo, że jedna z par nawet pobrała się rok później!

Im bardziej rozszerzone są Twoje źrenice, tym bardziej atrakcyjny się wydajesz

Według badań przeprowadzonych przez Edinburgh University, kobiety są przyciągane do wielkości źrenic mężczyzny....pupils? Wyniki ujawniły, że kobiety, podczas płodnej części swojego cyklu, uważały zdjęcia mężczyzn z rozszerzonymi źrenicami za bardziej atrakcyjne. Jest to prawdopodobnie związane z odkryciem, że nasze źrenice rozszerzają się, gdy skupiamy się na kimś, kogo uważamy za atrakcyjnego.

Kontakt wzrokowy sprawia, że czujemy się dobrze i łączy nas

Uważa się, że przedłużający się kontakt wzrokowy uwalnia fenyloetyloaminę, substancję chemiczną odpowiedzialną za uczucie atrakcyjności. Uważa się również, że uwalnia oksytocynę, substancję chemiczną miłości, która jest najsilniej związana z długotrwałym wiązaniem i zaangażowaniem.

Spoglądanie sobie w oczy jest oznaką miłości

Badania przeprowadzone przez naukowców z wydziałów psychiatrii i psychologii UChicago oraz Uniwersytetu w Genewie analizowały wzorzec wzrokowy studentów college'u patrzących na zdjęcia atrakcyjnych osób. Badanie wykazało, że ludzie mieli tendencję do fiksacji na twarzach zdjęć ludzi, którzy wywoływali uczucie romantycznej miłości i mieli tendencję do fiksacji na ciele tych, którzy wywoływali pożądanie seksualne.

Kontakt wzrokowy wskazuje na trwałą miłość

Słynny eksperyment przeprowadzony przez psychologa z Harvardu, Zicka Rubina, wykazał, że pary, które były głęboko zakochane po kilku latach, patrzyły na siebie 75% czasu podczas rozmowy, w porównaniu do przeciętnej 30-60% czasu.

Jeśli więc chcesz, aby te Walentynki były szczególnie romantyczne, nie tylko kupuj czekoladki i kwiaty, ale przez chwilę wpatruj się w oczy swojego partnera. Możesz być zaskoczony nagłym namiętnym połączeniem!