Keratoproteza bostońska
5/22/14
Istnieje kilka przyczyn niedoboru komórek macierzystych limb w przedniej części oka. Należą do nich oparzenia chemiczne i termiczne, zespół Stevena-Johnsona (który jest autoimmunologiczną, ciężką reakcją alergiczną powodującą oparzenie od wewnątrz), aniridia wrodzona oraz kilka innych czynników, takich jak nadmierne noszenie soczewek kontaktowych. Wszystkie one powodują poważne blizny na powierzchni oka i problemy z rogówką. Wiele oczu cierpiących na te choroby ma problemy z gojeniem się rogówki. Nie mają one komórek macierzystych, które wspierałyby zdrowie powierzchni oka. W wielu przypadkach blizny mogą być tak poważne, że może dojść do poważnej ślepoty rogówki.
Komórki macierzyste limb z ludzkiej rogówki, z białkiem znanym jako p63 zabarwionym na żółto. Jądra komórkowe (w których znajduje się DNA) są zabarwione na czerwono. Z eurostemcell.orgW takich przypadkach zwykły przeszczep rogówki szybko się nie powiedzie i nie przyniesie żadnej poprawy wzroku. Wynika to z faktu, że komórki macierzyste powierzchni oka uległy uszkodzeniu lub wypaleniu.
Rehabilitacja wzroku w takich oczach wymaga zazwyczaj przeszczepienia komórek macierzystych z okolicy limbowo-rogówkowej. Komórki macierzyste mogą być pobrane z drugiego zdrowego oka tego samego pacjenta, od żywego spokrewnionego dawcy lub z tkanki zwłok. W większości przypadków konieczne jest przyjmowanie systemowych leków immunosupresyjnych przez okres od 1 do 3 lat po zabiegu, aby zminimalizować ryzyko odrzucenia przeszczepu. Leczenie tych pacjentów odbywa się we współpracy z immunologiem lub specjalistą w dziedzinie transplantologii, którzy mogą współprowadzić leczenie i monitorować toksyczność ogólnoustrojową w czasie, gdy pacjent przyjmuje leki immunosupresyjne. Ponieważ w większości tych oczu występuje również jaskra i blizny powiek w stosunku do globusa, konieczna jest współpraca ze specjalistą od jaskry i okuloplastyki.
W przypadku pacjentów, którzy nie mogą być poddawani immunosupresji ogólnoustrojowej z innych powodów zdrowotnych, takich jak cukrzyca lub choroba nowotworowa, może być konieczne przeszczepienie sztucznej rogówki. Przeszczep sztucznej rogówki jest zarezerwowany jako ostatni etap rehabilitacji wzroku w tych oczach. Jedyną sztuczną rogówką, która wykazała swój potencjał, jest keratoproteza bostońska. Nawet ta sztuczna rogówka wiąże się z wysokim ryzykiem infekcji i jaskry. Konieczne jest bardzo dokładne monitorowanie oczu, w których zastosowano sztuczną rogówkę, pod kątem infekcji i postępu jaskry. Oczy te nie wymagają jednak ogólnoustrojowej immunosupresji.
Postępowanie w przypadku oczu z ciężkimi chorobami powierzchni oka jest trudne dla specjalistów zajmujących się rogówką. Do leczenia tych bardzo chorych oczu potrzebny jest podspecjalista w zakresie ciężkich chorób powierzchni oka i przeszczepiania komórek macierzystych limfy. W Instytucie Oka im. Gavina Herberta opracowaliśmy podejście zespołowe do leczenia pacjentów z ciężkimi chorobami powierzchni oka i z powodzeniem leczyliśmy i nadal leczymy wielu pacjentów, którzy w przeciwnym razie nie mieliby gdzie się udać.
Marjan Farid, MD
Dyrektor Kliniki Chirurgii Rogówki, Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej
Wiceprzewodniczący Wydziału Okulistycznego
Dyrektor programu stypendialnego w zakresie rogówki
Profesor nadzwyczajny okulistyki
Instytut Oka Gavina Herberta, Uniwersytet Kalifornijski, Irvine