Co się dzieje w branży gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Co się dzieje w branży gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych

Co się dzieje w branży gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych

Gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe

Podstawą leczenia naszych pacjentów z keratoconusem są soczewki gazoprzepuszczalne. Gazoprzepuszczalne soczewki rogówkowe (GP) są leczeniem z wyboru od ponad 40 lat i pasują do około dwóch trzecich rozmiaru rogówki. Soczewki GP rogówkowe przekładają i pompują łzy oraz tlen pod soczewkę przy każdym mrugnięciu. Soczewki hybrydowe mają centrum GP połączone z miękką spódnicą, która amortyzuje i centruje soczewkę. Soczewki twardówkowe to soczewki o bardzo dużej średnicy, które całkowicie sklepiają rogówkę i lądują na stosunkowo mało wrażliwej tkance twardej. Niezależnie od tego, czy są to rogówkowe soczewki GP, hybrydowe czy twardówkowe, wszystkie te strategie wykorzystują optykę i sztywność materiałów GP, aby zapewnić najlepsze widzenie i komfort w tym trudnym stanie.

Dobrze dopasowana rogówkowa soczewka GP z barwnikiem fluoresceiny sodowejSposób

działania branży GP polega na tym, że producenci guzików GP (w USA jest ich 6) sprzedają surowiec, czyli guzik, niezależnym laboratoriom (w USA jest ich 39), które następnie przy użyciu tokarek przemysłowych wytwarzają z niego setki wzorów soczewek, korzystając z własnej własności intelektualnej. Guziki GP są wykorzystywane do produkcji rogówkowych soczewek GP, soczewek hybrydowych i twardówkowych. Lekarze, którzy są wykwalifikowani w dopasowywaniu i ocenianiu wzorów soczewek, wykonują soczewki GP na zamówienie dla swoich pacjentów, niezależnie od ich przeznaczenia.

Niewiele osób wie, że przemysł soczewek GP jest teraz w ogniu. Zamieszanie rozpoczęło się, gdy firma Valeant Pharmaceuticals kupiła Boston Products. Boston Products produkuje surowiec do produkcji soczewek GP, guziki GP, i posiadał około 80% udziału w rynku amerykańskim.

Niezależne laboratoria mają stowarzyszenie handlowe o nazwie Contact Lens Manufacturer's Association (CLMA), które posiada skrzydło edukacyjne o nazwie Gas-Permeable Lens Institute (GPLI). Instytut GPLI jest powszechnie uwielbiany przez praktyków, ponieważ jego podstawową funkcją jest edukacja lekarzy, aby stawali się lepszymi lekarzami w niemarkowym, dobrym dla branży formacie. Żaden projekt soczewki nie jest faworyzowany w stosunku do innych. Edukacja jest bezpłatna dla wszystkich lekarzy, a wiedza na temat soczewek specjalistycznych jest podkreślana, aby pacjenci trafiali w wykwalifikowane ręce. Jan Svochak, prezes CLMA, mówi: "CLMA reprezentuje wieloletnią grupę niezależnych producentów soczewek kontaktowych, którzy współpracują przy realizacji wspólnych celów. Należą do nich zasoby edukacyjne poprzez GPLI, które ściśle współpracują z praktykami okulistycznymi i instytucjami edukacyjnymi, jak również zaangażowanie w ochronę i rozwój wykorzystania soczewek kontaktowych produkowanych na zamówienie."

Następnie Valeant rzucił młot na branżę. Z dnia na dzień i bez wyraźnego powodu wysłali list do wszystkich niezależnych laboratoriów, w którym ogłosili, że podnoszą ceny guzików bostońskich w rozmiarze soczewek twardówkowych o zdumiewające 60% (a innych guzików o wielokrotność). Jednocześnie ogłosili, że rezygnują z członkostwa w CLMA. Posunięcie to wprawiło w osłupienie laboratoria członkowskie CLMA, ponieważ zablokowało im możliwość dostarczania lekarzom soczewek Paragon CRT. Wycofanie się z CLMA, będącego wiodącym na rynku producentem guzików dla lekarzy rodzinnych, zasadniczo zlikwidowało GPLI i zapewniło nieuchronny upadek CLMA.

Wzrost cen wywołał fale uderzeniowe w całej branży. Równocześnie, ale niezależnie, zareagowało wielu wiodących optometrystów, którzy dopasowują soczewki GP. Problem z każdym wzrostem cen na poziomie guzików GP polega na tym, że te wzrosty cen są przekazywane w dół linii poprzez laboratoria, lekarzy i ostatecznie do pacjentów. Valeant widział ogromny backlash ze strony optometrystów, którzy zasadniczo przestali przepisywać ich materiały. Przyznali się do popełnienia błędu i obniżyli koszt przycisków, ale co ciekawe, nie do pierwotnego poziomu. Zamiast tego nastąpił średni 16% wzrost kosztów guzików do soczewek twardówkowych dla laboratoriów. Podobnie Valeant nie przystąpił ponownie do CLMA. Wzrost kosztów został zgłoszony w celu sfinansowania edukacji związanej z marką Valeant.

Pozostali członkowie CLMA zjednoczyli się i uratowali stowarzyszenie oraz GPLI. Dodatkowo, kluczowy konkurent Valeant, Contamac, ponownie przystąpił do CLMA. Contamac jest producentem guzików, który wcześniej posiadał około 8% udziału w rynku guzików do GP. Obecnie kluczowe źródła w branży uważają, że udział w rynku zasadniczo się odwrócił, tak że obecnie Contamac gwałtownie zyskał udział w rynku guzików lekarskich, ponieważ lekarze w dużej mierze porzucili materiały bostońskie w proteście przeciwko tym posunięciom.

W reakcji na panikę Valeant napisał ostatnio do CLMA, prosząc o ponowne przystąpienie, ale paradoksalnie z żądaniami. CLMA obecnie sprawdza, czy pozwolić Valeantowi na ponowne przystąpienie i na jakich warunkach. W perspektywie długoterminowej korzystne dla branży jest, aby wszyscy współpracowali dla wspólnego dobra. To niefortunne, że duża firma weszła w obszar leczenia keratoconus i podnosi ceny, nie zapewniając żadnej realnej wartości, takiej jak badania i rozwój w zakresie nowszych i lepszych narzędzi. Firmy takie jak Valeant muszą ostatecznie zdać sobie sprawę, że nie mają kontroli nad przemysłem. Pacjenci i lekarze są.

Dr Sonsino jest partnerem w wysokiej klasy specjalistycznej praktyce w zakresie soczewek kontaktowych i odcinka przedniego w Nashville, Tennessee. Przez ponad 12 lat był wykładowcą w Vanderbilt University Medical Center's Eye Institute. Dr Sonsino jest dyplomowanym specjalistą w sekcji rogówki, soczewek kontaktowych i terapii refrakcyjnych Amerykańskiej Akademii Optometrii (AAO), przewodniczącym-elektem sekcji rogówki i soczewek kontaktowych Amerykańskiego Stowarzyszenia Optometrycznego (AOA), członkiem Scleral Lens Education Society, posiada certyfikat Amerykańskiej Rady Optometrii (ABO) oraz jest członkiem rady doradczej Gas Permeable Lens Institute (GPLI). Prowadzi międzynarodowe wykłady, publikuje w recenzowanych i nierecenzowanych wydawnictwach, prowadzi stronę internetową: TheKeratoconusCenter.org. Konsultuje dla Alcon, Art Optical, Allergan, Johnson & Johnson, Optovue, Synergeyes, Visionary Optics, Visioneering, a wcześniej dla Bausch & Lomb.

3/30/16

Jeffrey Sonsino, OD, FAAO
The Contact Lens Center at Optique Diplomate
Terapie związane z rogówką, soczewkami kontaktowymi i refrakcyjnymi, Co się dzieje w branży gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych Tagged on: Dr Jeffrey Sonsino gazoprzepuszczalne soczewki kontaktowe