Jest coś w twoim oku - co teraz?

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Jest coś w twoim oku - co teraz?

Jest coś w twoim oku - co teraz?

To nigdy nie jest zaplanowane. Możesz nakładać makijaż, uprawiać ogród, a nawet po prostu załatwiać sprawy w wietrzny dzień, ale nagle masz coś w oku i to boli. Co robisz?

Małe obce przedmioty

Po pierwsze i najważniejsze - NIE RUBUJ swojego oka!!! To może porysować rogówkę i znacznie pogorszyć sytuację.

  • Umyj dokładnie ręce wodą z mydłem.

W dobrze oświetlonym miejscu spójrz w lustro, aby spróbować znaleźć przedmiot w oku.

Jeśli nosisz kontakty, usuń je przed próbą usunięcia obiektu lub płukania oka.

Spróbuj mrugać i pozwolić, aby naturalne łzawienie wypłukało obiekt.

Jeśli obiekt znajduje się na kolorowej części oka lub pod górną powieką, możesz spróbować delikatnie wypłukać go czystą chłodną lub letnią wodą na jeden z trzech sposobów:
  1. Całkowicie napełnij wodą kubek na oczy lub małą szklankę z sokiem i włóż otwarte oko do pojemnika, aby wypłukać obiekt. Rób to stojąc nad zlewem, ponieważ woda będzie się przelewać.

Użyj czystego eyedroppera i napełnij wodą. Uważaj, aby nie dotknąć końcówki eyedroppera do oka.

Obróć głowę tak, aby oko było w dół i na bok, a następnie przytrzymaj otwarte oko pod kranem.

Jeśli obiekt znajduje się w kąciku lub na białej części oka, możesz spróbować przepłukać oko jedną z metod wymienionych powyżej lub użyć mokrego wacika lub skręconego kawałka tkanki, aby lekko dotknąć obcego obiektu. Należy pamiętać, aby nie wywierać nacisku na oko.

Jeśli znajduje się on pod dolną powie ką, można zastosować którąś z powyższych metod, delikatnie pociągając w dół dolnej powieki, aby uzyskać dostęp do obiektu, ale należy uważać, aby nie popchnąć obiektu dalej w dół.

Drapiące uczucie lekkiego dyskomfortu może trwać przez krótki czas po usunięciu małego przedmiotu. I dyskomfort utrzymuje się po 24-48 godzinach, oko staje się czerwone lub widzenie staje się niewyraźne, natychmiast zasięgnij porady lekarza.

Nigdy nie należy używać pęsety, wykałaczek lub innych twardych przedmiotów do usuwania przedmiotów, ponieważ mogą one uszkodzić oko.

Nigdy nie próbuj usuwać kawałka metalu, niczego, co przebiło oko lub przedmiotu, który nie wychodzi po przepłukaniu wodą. Zakryj oba oczy, aby zapobiec ruchowi gałek ocznych i aby nie było nacisku na oczy. Niech przyjaciel natychmiast zawiezie Cię do okulisty.

Środki chemiczne

Nie dotykać oka, ale NATYCHMIAST przepłukać oko czystą bieżącą wodą z kranu.

  • Płukać oko przez co najmniej 15 minut trzymając oko otwarte i pod kątem, aby woda nie dostała się do drugiego oka. Jeśli dotyczy to obu oczu lub chemikalia znajdują się na innych częściach twarzy lub ciała, należy wykonać płukanie pod prysznicem.

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, pozostaw je w nich i natychmiast rozpocznij płukanie. Jeśli nie wypadną od procesu płukania, możesz spróbować je usunąć. Następnie powtórz cały proces płukania.

Natychmiast po zakończeniu procesu płukania poszukaj pomocy medycznej, niezależnie od tego, jak czują się Twoje oczy.

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na uchronienie się przed dostaniem się czegokolwiek do oczu jest ich ochrona.

  • Nigdy nie używaj chemikaliów bez noszenia gogli, które całkowicie otaczają i chronią oczy.

Noś specjalnie zaprojektowane gogle podczas pływania.

Noś gogle podczas uprawiania sportów, w których możesz zostać uderzony jakimkolwiek latającym przedmiotem, takim jak piłka lub kij. Również w każdym sporcie, w którym mógłbyś dostać łokciem lub ręką przeciwnika w oko.

Noś okulary ochronne podczas używania elektronarzędzi lub narzędzi uderzających, takich jak młotki.

Podczas jazdy na rowerze, w miejscach zapylonych lub wietrznych, również chroń swoje oczy okularami przeciwsłonecznymi lub innymi ochronnymi okularami.


Susan DeRemer, CFRE
Fundacja Discovery Eye Coś jest w twoim oku - co teraz? Tagged on: chemikalia ciało obce coś w twoim oku