Zacieki na oczach - jak do nich dochodzi?

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Zacieki na oczach - jak do nich dochodzi?

Zacieki na oczach - jak do nich dochodzi?

"To ptak, to samolot, to an....eye floater?" Czy kiedykolwiek patrzyłeś w niebo i widziałeś różne plamki, plamki i pajęczyny, które dryfują bez celu? Są to pływaki oczu i każdy je dostaje. Rzadko są one powodem do niepokoju, ale w niektórych rzadkich przypadkach mogą wskazywać na poważniejsze schorzenia.

Jak się ich nabawić

Wiele osób uważa, że pływaki to po prostu kurz, który dostaje się do oczu, ale tak nie jest. Większość pływaków to maleńkie kawałki ciała szklistego, żelowej części oka znajdującej się pomiędzy siatkówką a soczewką. Z wiekiem szklistka zaczyna się rozpuszczać i upłynniać, a jej cząsteczki od czasu do czasu unoszą się w środku. A to, co widzisz, to nie same cząstki, ale ich cienie na siatkówce. Najłatwiej je dostrzec patrząc bezpośrednio na jasne niebo lub białą ścianę. Zauważysz, że ci mali ludzie nigdy nie lubią pozostawać w miejscu i dryfują poza polem widzenia, kiedy próbujesz się na nich skupić. Dzieje się tak dlatego, że poruszają się one, gdy twoje oko się porusza.

Poważniejsze przyczyny

W rzadkich przypadkach, pływaki w oku mogą być oznaką czegoś poważniejszego. Stan zapalny w tylnej części oka, guzy oka, retinopatia cukrzycowa, krwawienie w oku i rozdarta siatkówka mogą powodować powstawanie łez. Migrenowe bóle głowy również mogą powodować unikalną formę łzawienia oczu.

Kiedy należy wezwać lekarza

Skontaktuj się z lekarzem okulistą, jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, które mogą wskazywać na przedarcie siatkówki i/lub odwarstwienie siatkówki - stan, który może spowodować trwałą utratę wzroku.

    Nagłe pojawienie się nowych łez Nadmierna ilość łez Błyski światła Utrata widzenia peryferyjnego Obszary ciemności Ból oczu towarzyszący pojawianiu się pływaczy

Pływaki mogą również wystąpić po operacji oka lub urazie, w którym to przypadku należy skontaktować się z lekarzem okulistą. Jeśli jesteś zaniepokojony pływaczami w oku, zapisz swoje objawy, zrób listę swoich aktualnych leków i udaj się do lekarza. Lekarz może rozszerzyć oczy, aby zobaczyć, co dzieje się z tyłu oczu. Leczenie obejmuje terapię laserową lub usunięcie ciała szklistego, choć oba te zabiegi są stosowane rzadko.