Nauka zdalna i oczy Twojego dziecka

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Nauka zdalna i oczy Twojego dziecka

Nauka zdalna i oczy Twojego dziecka

Wraz z wprowadzeniem COVID-19 i przejściem wielu szkół na naukę przez Internet, dzieci spędzają jeszcze więcej czasu patrząc w ekrany. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany cyfrowe może powodować zamglone i niewyraźne widzenie, a także pieczenie oczu oraz uczucie suchości, swędzenia i podrażnienia. Stan ten znany jest pod nazwą cyfrowego zmęczenia oczu lub zespołu widzenia komputerowego. Inne objawy cyfrowego zmęczenia oczu mogą obejmować:

 • Ból szyi i ramion
 • Bóle głowy
 • Zmęczenie
 • Słowa przesuwające się na ekranie (z powodu problemów z ustawieniem oczu)

Co mogą zrobić rodzice:

 • Monitorować czas spędzany na ekranie. Znajdź równowagę między światem cyfrowym i rzeczywistym. Dwa szczególnie ważne aspekty to upewnienie się, że ekrany nie przeszkadzają:
  • Sen. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do zmęczonych, obolałych oczu. Unikaj korzystania z ekranów na godzinę przed pójściem spać. Korzystanie z urządzeń po położeniu się do łóżka, zwłaszcza w przypadku brutalnych gier wideo lub programów, może zakłócać sen.
 • Odłożenie urządzenia lub odejście od komputera czy telewizora może pomóc uniknąć problemów z oczami i wzrokiem wynikających ze zbyt długiego korzystania z ekranu. Dzieci w wieku 6 lat i starsze powinny codziennie spędzać co najmniej 60 minut na aktywności fizycznej. Aktywna zabawa to najlepsze ćwiczenie dla małych dzieci. Zabawa na świeżym powietrzu może być również świetnym "treningiem" dla wzroku dziecka - daje mu szansę skupienia się na różnych odległościach i wystawienia na naturalne światło słoneczne.
 • Rób częste przerwy. Dzieci często są tak zaabsorbowane tym, co robią, że nie zauważają objawów zmęczenia oczu. Przypominaj im o robieniu przerw. Stosuj zasadę 20/20/20: co 20 minut odrywaj wzrok od ekranu i skup się na obiekcie oddalonym o co najmniej 20 stóp przez co najmniej 20 sekund. Ponadto, dzieci powinny odchodzić od ekranu na co najmniej 10 minut co godzinę. Zwykły minutnik może pomóc dziecku pamiętać, a są nawet programy, które mogą pomóc, wyłączając ekran w regularnych odstępach czasu.
 • Pamiętaj o mruganiu. Wpatrywanie się w komputer może zmniejszyć częstotliwość mrugania o połowę i powodować suchość oczu. Zachęcaj dziecko, aby starało się dodatkowo mrugać, zwłaszcza podczas przerw w pracy. Twój pediatra lub okulista może zalecić nawilżające krople do oczu lub nawilżacz powietrza w pokoju, jeśli dziecku nadal dokucza suchość oczu.
 • Ustawienie ekranu. Upewnij się, że ekran komputera stacjonarnego lub laptopa Twojego dziecka znajduje się nieco poniżej poziomu oczu. Patrzenie w górę na ekran powoduje szersze otwarcie oczu i szybsze ich wysychanie. Niektórzy eksperci sugerują, aby ekrany urządzeń ustawiać zgodnie z zasadą 1/2/10: telefony komórkowe najlepiej na wysokości jednej stopy, urządzenia stacjonarne i laptopy na wysokości dwóch stóp, a ekrany telewizorów na wysokości około 10 stóp (w zależności od wielkości ekranu). Dostosowanie rozmiaru czcionki - zwłaszcza na mniejszych ekranach - tak, aby była dwa razy większa niż dziecko może wygodnie czytać, może również pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu.
 • Zwróć uwagę na oświetlenie. Aby ograniczyć odblaski i zmęczenie oczu, podczas korzystania z komputera lub innego ekranu należy zwrócić uwagę na poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Idealnie byłoby, gdyby było ono o połowę mniejsze niż w przypadku innych czynności, takich jak pisanie na papierze lub prace ręczne. Staraj się ustawiać komputery tak, aby światło z nieosłoniętych okien, lamp i opraw oświetleniowych nie padało bezpośrednio na ekrany. Zmniejsz jasność ekranu do poziomu bardziej komfortowego do oglądania. Niektórzy optometryści zalecają specjalne okulary komputerowe z pomarańczowymi soczewkami, które również mogą pomóc w zmniejszeniu odblasków. Dzieci, które noszą okulary na receptę, mogą mieć również dodaną powłokę antyrefleksyjną.
 • Wykonuj regularne badania wzroku. Jeśli Twoje dziecko ma niewyraźne widzenie lub podobne problemy z oczami, może o tym nie mówić. Dlatego tak ważne są regularne badania przesiewowe wzroku. American Academy of Ophthalmology zaleca, aby dzieci miały badane oczy przez pediatrę podczas wizyt kontrolnych, począwszy od urodzenia. Jeśli podczas jednego z tych rutynowych badań oczu zostanie wykryty problem, pediatra może skierować Cię do okulisty dziecięcego.

Dzieci, zwłaszcza młodsze, będą prawdopodobnie potrzebowały pomocy i przypomnień, aby korzystać z urządzeń z ekranami cyfrowymi w sposób przyjazny dla oczu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące utrzymania zdrowych oczu i wzroku dziecka, porozmawiaj z pediatrą. Więcej na: http://ann-estetyka.pl