Ciemne kręgi pod oczami

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Ciemne kręgi pod oczami

Ciemne kręgi pod oczami

Jak powstają ciemne kręgi pod oczami i jak się ich pozbyć?

To przygnębiające patrzeć w lustro i widzieć ciemne kręgi pod oczami. Możesz się ich spodziewać po całonocnej pracy, ale co zrobić, gdy te dokuczliwe cienie nie znikają nawet po całonocnym odpoczynku? Okazuje się, że to nie tylko brak snu może je wywołać, a najbardziej winna jest genetyka. Ale nie rozpaczaj - nie jest zbyt trudno sprawić, by zniknęły lub przynajmniej wydawały się jaśniejsze.

Co to jest?

W większości przypadków, ciemne obwódki pod oczami to naczynia krwionośne pod oczami, które są widoczne przez skórę. Ponieważ odtlenowana krew ma kolor niebieski, kiedy przechodzi blisko powierzchni skóry, wydaje niebieskawy odcień.

Co je powoduje?

Genetyka

Jeśli masz jasną skórę, niestety możesz dodać ciemne obwódki wokół oczu po oparzeniach słonecznych do swojej listy problemów związanych ze skórą. Jasna skóra jest bardziej przezroczysta, przez co prześwituje przez nią więcej niebieskiego odcienia naczyń krwionośnych. Inne cechy dziedziczne, które przyczyniają się do powstawania ciemnych obwódek pod oczami to cieńsza skóra niż u większości osób, hiperpigmentacja okołoustna oraz głęboko osadzona struktura kości, która może powodować cienie wokół oczu.

Wiek

Z wiekiem skóra traci kolagen i staje się cieńsza, przez co staje się bardziej półprzezroczysta. Skóra zaczyna również wiotczeć, co może powodować cienie wokół oczu.

Alergie

Histaminy uwalniane podczas ataku alergii powodują zapalenie naczyń krwionośnych i obrzęk. Pocieranie oczu z powodu swędzenia również nie pomaga, ponieważ może powodować pękanie naczyń krwionośnych.

Choroba i/lub leki

Anemia lub niedobór żelaza może powodować ciemne obwódki wokół oczu, ponieważ do tkanek organizmu nie dociera wystarczająca ilość tlenu. Przyczyną mogą być również problemy z wątrobą. Wszelkie leki, które sprawiają, że naczynia krwionośne rozszerzają się, mogą również powodować ciemne plamy pod oczami.

Zatkany nos

Według Mayo Clinic, niedrożność nosa może powodować ciemne obwódki wokół oczu, ponieważ żyły odprowadzające krew z oczu do nosa rozszerzają się i stają się ciemniejsze. Spróbuj użyć dzbanka neti lub sprayu z solą fizjologiczną, aby zmniejszyć ciśnienie.

Jak je leczyć

Istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby poprawić wygląd ciemnych kręgów pod oczami. Podwójne poduszki i spanie w pozycji bardziej podpartej może powstrzymać gromadzenie się krwi pod oczami. Pięciominutowy zimny okład po przebudzeniu (lub klasyczny okład z ogórka na oczy) może pomóc zwęzić naczynia krwionośne, dając bardziej odświeżone spojrzenie.

Istnieje również wiele kremów pod oczy na rynku przeznaczonych dla ciemnych kręgów pod oczami. Niektóre mają kofeinę, aby zwęzić naczynia krwionośne, niektóre mają zieloną herbatę, aby wzmocnić ściany naczyń włosowatych, niektóre są kolagen-budujące (retinol jest najbardziej znany z tego rodzaju). Spożywanie diety bogatej w witaminę C, witaminę E, kwasy tłuszczowe omega-3 i picie dużej ilości wody może drastycznie pomóc w wyglądzie skóry, w tym skóry wokół oczu.

Jak je zakryć

Prawidłowo wykonany makijaż może zamaskować nawet największe cienie pod oczami. Najpierw nałóż krem pod oczy i pozostaw go do całkowitego wyschnięcia. Następnie wybierz kremowy korektor o nieco jaśniejszej konsystencji niż zwykły podkład, aby dopasować go do jaśniejszej skóry wokół oczu. Wklep go wzdłuż podkrążonych oczu i wklep w górną część kości kontrolnej. Na koniec zastosuj puder sypki, który utrwali makijaż i zapobiegnie gromadzeniu się go w załamaniach.

Jeśli nie jesteś pewna przyczyny powstawania ciemnych obwódek wokół oczu, spróbuj delikatnie rozciągnąć skórę pod oczami. Jeśli stanie się ona ciemniejsza, prawdopodobnie jest to związane z genetyką lub starzeniem się skóry, ponieważ ciemność wynika z koloru skóry, a nie z samej skóry. Jeśli kolor się nie zmienia, najprawdopodobniej jest to spowodowane alergiami lub ekspozycją na promieniowanie UV.