Soczewki kontaktowe: fakty i mity

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Soczewki kontaktowe: fakty i mity

Soczewki kontaktowe: fakty i mity

astygmatyzm a soczewki

 

Soczewki kontaktowe są bardzo drogie

To oczywiście mit ponieważ soczewki mogą być tańsze niż nam się wydaje. Obecnie postęp technologiczny doprowadził już do tego, że w sprzedaży znajduje się bardzo wiele różnych soczewek i te o jednodniowym charakterze mogą kosztować tyle samo co filiżanka kawy czy gazeta.

 

Soczewka kontaktowa może przemieścić się za gałkę oczną

Kolejny absurdalny mit. Po prostu taka sytuacja nie może mieć miejsca. Soczewka znajduje się w przedniej części gałki ocznej i dlatego może się jedynie wsunąć pod powiekę. Całe oko jest tak skonstruowane, że posiada barierę zabezpieczającą, dzięki której nie ma takiej możliwości, by soczewka mogła się przemieścić i znaleźć z tyłu oka.

 

Nosząc soczewki kontaktowe nie można mieć makijażu

To też absurdalne przekonanie. Oczywiście można mieć makijaż, tylko trzeba go zrobić w odpowiednim momencie. Najpierw umieszcza się soczewkę a potem robi makijaż. Gdy się wraca do domu najpierw usuwa się soczewkę a potem zmywa makijaż. Jeśli używa się jakichś aerozoli to trzeba je nakładać zamykając dokładnie oczy, by nie doprowadzić do tego, że jakieś cząsteczki substancji spadną na soczewkę.

 

Im wyższe uwodnienie soczewek kontaktowych, tym więcej przepuszczają tlenu

To również nieprawda. Obecnie bowiem przygotowuje się nowoczesne soczewki silikonowo - hydrożelowe, które są tak zrealizowane, że mają mało wody a jednak przepuszczają duże ilości tlenu.

 

Nie mogę nosić soczewek kontaktowych ponieważ mam astygmatyzm

W przeszłości była to prawda, ale obecnie sytuacja mocno się zmieniła. Doprowadzono bowiem do gwałtownej zmiany rynku w związku z czym przygotowywane są również takie soczewki, które nadają się dla osób, które maja problem z astygmatyzmem. Nie ma już bariery dla noszenia soczewek kontaktowych dla takich osób. W ten sposób z doskonałości soczewek mogą się cieszyć osoby w każdym wieku a jedyne przeciwwskazania mogą odnosić się do innych spraw, które nie wiążą się z wiekiem.