Dlaczego kobiety tracą wzrok

 Strona główna / Wszystko o soczewkach / Dlaczego kobiety tracą wzrok

Dlaczego kobiety tracą wzrok

Ponieważ jest to Miesiąc Historii Kobiet, uznaliśmy za stosowne omówić kwestię zdrowia oczu kobiet. Twój wzrok jest jedną z najważniejszych rzeczy w Twoim życiu. Utrata wzroku może utrudniać wykonywanie codziennych czynności, utrudniać pracę i prowadzić do depresji.

Według Prevent Blindness America (PBA), 66% osób niewidomych lub niedowidzących to kobiety. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kobiety mają więcej czynników ryzyka utraty wzroku niż mężczyźni. Niestety, to samo badanie wykazało również, że tylko 9% kobiet zdaje sobie z tego sprawę. Wczesna interwencja może w wielu przypadkach pomóc zapobiec ślepocie. Wiele oślepiających chorób oczu można leczyć, aby zapobiec ślepocie, a prawie wszystkim urazom oczu można zapobiec.
 

Oto bliższe spojrzenie na to, dlaczego kobiety są dotknięte tą chorobą bardziej niż mężczyźni i o jakich schorzeniach powinny wiedzieć, aby uzyskać wczesną diagnozę i leczenie ratujące wzrok.

Dlaczego kobiety tracą wzrok

  • Żyją dłużej niż mężczyźni, a wiele chorób oczu jest związanych z wiekiem.
  • Przykładami są zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i retinopatia cukrzycowa.
  • Częstość występowania tych chorób wzrasta wraz ze starzeniem się populacji wyżu demograficznego.

 

Niektóre choroby oczu są z natury bardziej rozpowszechnione wśród kobiet, jak na przykład zespół suchego oka, który uważa się, że jest związany z hormonami. Jest on 2-3 razy bardziej prawdopodobny u kobiet niż u mężczyzn. Zmiany hormonalne mogą wpływać na zmiany wzroku w ciągu całego życia kobiety, od ciąży do okresu po menopauzie.

 

Kobiety częściej chorują na choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane. Poważne skutki uboczne tych schorzeń mogą wpływać na oczy, powodując utratę wzroku.

 

Czynniki społeczne i ekonomiczne mogą utrudniać dostęp do opieki zdrowotnej dla kobiet, ograniczając wczesne wykrywanie i leczenie, które mogłoby zapobiec lub ograniczyć utratę wzroku.

 

Podczas gdy czynniki behawioralne i środowiskowe nie są ograniczone do kobiet, złe odżywianie i otyłość mogą powodować cukrzycę i następującą po niej retinopatię cukrzycową; natomiast palenie tytoniu jest również udowodnionym czynnikiem ryzyka chorób oczu, takich jak zaćma i zwyrodnienie plamki żółtej. Kobiety poniżej 23 roku życia są najszybciej rosnącym segmentem nowych palaczy.


Choroby oczu częściej występujące u kobiet

  • Zaćma jest jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie. Powstaje ona w wyniku zmętnienia normalnie przejrzystej soczewki oka. Można je leczyć za pomocą operacji zaćmy, podczas której zmętniałą soczewkę zastępuje się przezroczystą soczewką syntetyczną.

 

Jaskra jest drugą wiodącą przyczyną ślepoty w Stanach Zjednoczonych. Nazywana jest cichym złodziejem wzroku, ponieważ nie ma żadnego ostrzeżenia. Dochodzi do niej, gdy ciśnienie w oku - ciśnienie wewnątrzgałkowe lub ciśnienie wewnątrzgałkowe - jest zbyt wysokie, uszkadzając nerw wzrokowy, który wysyła sygnały wzrokowe do mózgu. Jaskra z otwartym kątem przesączania, najczęstszy typ jaskry, dotyka w równym stopniu mężczyzn i kobiety. Jednak prawdopodobieństwo zachorowania na jaskrę z zamkniętym kątem przesączania jest 2-4 razy większe u kobiet niż u mężczyzn. Jednym z możliwych powodów jest to, że przednia komora między tęczówką a rogówką jest płytsza u kobiet niż u mężczyzn i może blokować odpływ płynów z oka, zwiększając w ten sposób ciśnienie. Jaskra jest również chorobą genetyczną, co oznacza, że jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli ktoś w twojej rodzinie chorował na jaskrę. W przypadku wczesnego wykrycia istnieją metody leczenia, które mogą pomóc kontrolować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli nie jest kontrolowana wcześnie, może spowodować ślepotę i jest nieodwracalna.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 40. roku życia w USA. Jednym z powodów, dla których kobiety są bardziej zagrożone, jest fakt, że żyją one zwykle o 5-7 lat dłużej niż mężczyźni. AMD stopniowo niszczy centralną część wzroku, która pomaga w czytaniu lub prowadzeniu samochodu. Istnieją dwa rodzaje AMD. Suche AMD, które występuje, gdy pod siatkówką gromadzą się zaskórniki. Nie ma leczenia suchego AMD, ale stanowi ono 90% przypadków. Mokre AMD występuje, gdy nowe naczynia krwionośne rosną i przeciekają między siatkówką a zewnętrzną warstwą oka. W tej wersji AMD stosuje się leczenie zastrzykami anty-VEGF. Im wcześniej choroba jest zdiagnozowana i leczona, tym lepsze są wyniki. Podobnie jak jaskra, jest to dziedziczna choroba oczu.

 

Retinopatia cukrzycowa jest skutkiem cukrzycy. Kiedy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, naczynia, które zasilają siatkówkę słabną i w końcu przeciekają, co powoduje obrzęk plamki żółtej. W najbardziej niebezpiecznej postaci siatkówka może oderwać się od tylnej części oka, co prowadzi do ślepoty. Cukrzyca jest również chorobą dziedziczną, ale można ją kontrolować dzięki wczesnej diagnozie i leczeniu.

 

Zespół suchego oka występuje, gdy twoje oczy produkują zbyt mało łez. Twoje oczy mogą piec, szczypać lub odczuwać ziarnistość, co sprawia, że Twoje widzenie jest nieostre lub możesz więcej mrugać. Wbrew nazwie, możesz wydawać się płaczliwa, ponieważ suchość może stymulować zwiększoną produkcję łez. Ze względu na hormony, kobiety są bardziej podatne na to schorzenie. U kobiet po menopauzie odpowiedzialne za to może być przesunięcie równowagi między estrogenem i progesteronem.

 

Zmiany w oczach związane z ciążą, podobnie jak menopauza, są spowodowane zmianami hormonalnymi i mogą powodować kilka tymczasowych schorzeń oczu, takich jak suche oko i obrzęk rogówki.