Zdrowie oczu

Zdrowie oczu

Dzięki COVID-19 i przejściu na naukę online przez wiele szkół, dzieci spędzają jeszcze więcej czasu patrząc na ekrany. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany cyfrowe może powodować zamglone, niewyraźne widzenie i może powodować pieczenie oczu oraz uczucie suchości, swędzenia i podrażnienia. Stan ten znany jest jako cyfrowe przeciążenie oczu lub zespół widzenia komputerowego. Inne objawy cyfrowego zmęczenia oczu mogą obejmować:

 • Ból szyi i ramion
 • Bóle głowy
 • Zmęczenie
 • Słowa przesuwające się na ekranie (z powodu problemów z ustawieniem oczu)

Co mogą zrobić rodzice:

 • Monitorować czas spędzany na ekranie. Znajdź równowagę między światem cyfrowym i rzeczywistym. Dwa szczególnie ważne aspekty to upewnienie się, że ekrany nie wpływają na:
  • Sen. Niewystarczająca ilość snu prowadzi do zmęczonych, obolałych oczu. Unikaj ekspozycji na ekrany na 1 godzinę przed pójściem spać. Korzystanie z urządzeń po godzinie snu, zwłaszcza w przypadku brutalnych gier wideo lub programów, może zakłócać sen.
 • Odłożenie urządzenia lub odsunięcie się od komputera lub telewizora może pomóc uniknąć problemów z oczami i wzrokiem wynikających ze zbyt długiego czasu spędzonego przy ekranie. Dzieci w wieku 6 lat i starsze powinny codziennie podejmować co najmniej 60 minut aktywności fizycznej. Aktywna zabawa to najlepsze ćwiczenie dla małych dzieci. Zabawa na świeżym powietrzu może być również świetnym "treningiem" dla wzroku dziecka, dając mu szansę na skupienie się na różnych odległościach i wystawienie na działanie naturalnego światła słonecznego.
 • Rób częste przerwy. Dzieci często są tak zaabsorbowane tym, co robią, że nie zauważają objawów zmęczenia oczu. Przypominaj im o robieniu przerw. Stosuj zasadę 20/20/20: co 20 minut odwracaj wzrok od ekranu, skup się na obiekcie oddalonym o co najmniej 20 stóp, przez co najmniej 20 sekund. Ponadto, dzieci powinny odchodzić od ekranu na co najmniej 10 minut co godzinę. Prosty timer może pomóc dziecku pamiętać, a są nawet programy komputerowe, które mogą pomóc, wyłączając ekran w regularnych odstępach czasu.
 • Pamiętaj o mruganiu. Wpatrywanie się w komputer może zmniejszyć częstotliwość mrugania o połowę i spowodować suchość oczu. Zachęcaj dziecko, aby starało się dodatkowo mrugać, zwłaszcza podczas przerw w pracy. Twój pediatra lub okulista może zalecić nawilżające krople do oczu lub nawilżacz powietrza w pokoju, jeśli dziecku nadal dokucza suchość oczu.
 • Ustawienie ekranu. Upewnij się, że ekran komputera stacjonarnego lub laptopa Twojego dziecka znajduje się nieco poniżej poziomu oczu. Patrzenie w górę na ekran powoduje szersze otwarcie oczu i szybsze ich wysuszenie. Niektórzy eksperci sugerują ustawienie ekranów urządzeń w oparciu o zasadę 1/2/10: telefony komórkowe najlepiej na wysokości jednej stopy, urządzenia stacjonarne i laptopy na wysokości dwóch stóp, a ekrany telewizyjne na wysokości około 10 stóp (w zależności od wielkości ekranu). Dostosowanie rozmiaru czcionki - zwłaszcza na mniejszych ekranach - tak, aby była dwa razy większa niż dziecko może wygodnie czytać, może również pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu.
 • Zwróć uwagę na oświetlenie. Aby ograniczyć zjawisko olśnienia i zmęczenia oczu, podczas korzystania z komputera lub innego ekranu należy zwrócić uwagę na poziom oświetlenia w pomieszczeniu. Najlepiej, aby był on mniej więcej o połowę niższy niż w przypadku innych czynności, takich jak pisanie na papierze czy prace ręczne. Staraj się ustawiać komputery tak, aby światło z niezasłoniętych okien, lamp i opraw oświetleniowych nie padało bezpośrednio na ekrany. Zmniejsz jasność ekranu do poziomu bardziej komfortowego dla oglądania. Niektórzy optometryści zalecają specjalne okulary komputerowe z pomarańczowymi soczewkami, które również mogą pomóc w redukcji odblasków. Dzieci, które noszą okulary na receptę mogą mieć dodaną powłokę antyrefleksyjną, jak również.
 • Wykonuj regularne badania wzroku. Jeśli Twoje dziecko ma niewyraźne widzenie lub podobne problemy z oczami, może nie powiedzieć o tym głośno. Dlatego tak ważne są regularne badania wzroku. Amerykańska Akademia Okulistyczna zaleca, aby dzieci miały sprawdzane oczy przez pediatrę podczas wizyt kontrolnych po urodzeniu. Jeśli podczas jednego z tych rutynowych badań oczu zostanie wykryty problem, pediatra może skierować Cię do okulisty dziecięcego.

Dzieci, zwłaszcza młodsze, będą prawdopodobnie potrzebowały pomocy i przypomnień, aby korzystać z urządzeń cyfrowych w sposób przyjazny dla oczu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące utrzymania zdrowych oczu i wzroku Twojego dziecka, porozmawiaj ze swoim pediatrą.