Dla kogo soczewki progresywne?

 Strona główna / Soczewki progresywne / Dla kogo soczewki progresywne?

Dla kogo soczewki progresywne?

Okres adaptacji soczewek

Soczewki o progresywnym charakterze będzie się polecało przede wszystkim takim osobom, które potrzebują okularów do patrzenia na różne odległości. W ten sposób eliminuje się potrzebę posiadania kilku par okularów. Najpraktyczniejsze okażą się po 40 roku życia, gdy problemy z widzeniem mogą być już wyraźnie zarysowane. Najczęściej będzie się to wiązało z tym, że akomodacja nie będzie już właściwa przez zniekształcenie mięśni w czasie czytania. W przypadku okularów progresywnych mamy specjalną technikę szlifowania, dzięki czemu możemy widzieć dobrze w różnych odległościach. Największą zaletą takich okularów będzie właśnie to, że wystarczy jednak para i do widzenia z bliska i z daleka. Nie trzeba będzie ciągle zmieniać okularów do czytania i do patrzenia na odległość. Zaletą będzie to, że są one specjalnie szlifowane i wyglądają tak samo jak jednoogniskowe okulary, dzięki czemu wyglądają estetycznie. Tylko w czasie noszenia można zobaczyć, że mają specjalny charakter.

 

Na co zwrócić uwagę przy pierwszym noszeniu okularów z progresywnymi soczewkami?

Oczywiście ze względu na te płynne przejścia przy takich okularach widzenie nie będzie tak samo dobre jak w przypadku okularów jednoogniskowych. Między innymi dlatego będzie tak bardzo ważne, by nauczyć się patrzeć w odpowiednią sferę korekcyjną. Na początek powinno się odwracać głowę w odpowiednią stronę patrzenia. Trzeba unikać patrzenia kątem oka, które nie sprawdza się najlepiej.

 

Okres adaptacji

Do takich okularów będzie się trzeba po prostu przyzwyczaić i nie ma w tym nic dziwnego. Otrzymujemy bowiem właściwie trzy pary okularów w jednym i dlatego trzeba umieć przez nie patrzeć.

 
addycja

Najczęściej potrzeba kilka tygodni, by dobrze przejść przez okres adaptacyjny i dzięki temu widzenie będzie już bardzo dokładne i będzie umiało się korzystać z tych okularów.

 

Co oznacza ADD?

Termin addycja, który odnosi się do tych soczewek będzie oznaczał różnicę miedzy korekcją do czytania a korekcją zastosowaną do patrzenia w dal. Jest to ważne ponieważ od tego będzie zależeć szlifowanie poszczególnych segmentów.